Ventures – Hawaii Five-O

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Americká skupina Ventures proslula jako instrumentální formace, která dokázala prodat více než sto miliónů desek po celém světě. Jsou také zaslouženými členy Rock and rollové Síně slávy. Dnes si připomeneme jejich verzi orchestrální písně Hawaii Five-O.

  Akční televizní seriál Hawaii Five-O je dnes už dobře známý i českým divákům. Jeho současná podoba není původní – jde o remake slavné série, která se v Americe vysílala po dvanáct sezon od roku 1968. Právě pro ni také vznikla titulní skladba stejného názvu.

  Melodii složil Morton Stevens, hudební skladatel, který začínal jako aranžér melodií slavného hudebníka Sammyho Davise Jr., se kterým spolupracoval celý život. Právě spoluprací na seriálu Hawaii Five-O se ale zapsal do hudebních dějin nejvýrazněji. Stevens napsal pro sérii řadu hudebních doprovodů a odnesl si za ně i dvě ceny Emmy. Ještě před premiérou prvního dílu dostala možnost písničku natočit i skupina Ventures.

  Bubeník kapely Mel Taylor vzpomíná: „Přišel s tím kluk, který pracoval jako zvukový inženýr, jmenoval se Ted Keep. Jednou mi zavolal a povídá, že dělají titulní melodii nové televizní show nazvané Hawaii Five-O. Už jsem s ním na několika věcech dělal, takže když se zeptal, jestli by nás to nezajímalo, šli jsme si to poslechnout,“ vyprávěl Taylor a výsledek byl jasný: kapela skladbu rychle nahrála. „Spolupracovali jsme během natáčení s producenty té show a museli jsme to mít hotové ještě před podzimní premiérou prvního dílu. Nahrávalo to nakonec 28 hudebníků včetně celých Ventures.“ Navíc skupině pomohla další promo akce seriálu: „Když vysílali první show, byl to propadák. CBS se snažilo všechno zachránit rádiovou reklamou, jenže neměli žádnou muziku, kterou by ji doprovodili. Havajský DJ, Princ Aku Aku, dej mu pánbůh věčnou slávu, se rozhodl, že použije naši nahrávku a pustil ji do pozadí během reklamy. A vzápětí tisíce lidí volaly do rádia, co to bylo za skupinu!

  Nahrávka Ventures v roce 1968 vyskočila na #4 amerického Billboardu. Hit proto pojmenoval i celé album skupiny, které s milionovým prodejem dosáhlo až na zlatou desku (a opět americké Top 10). A skupina zažívala stejný uragán slávy jako v zenitu své popularity v období nejznámější hitu Walk Don’t Run.

  Od té doby ruku v ruce se slávou seriálu byla melodie mnohokrát používána při různých příležitostech, často jako pochodová hymna na všemožných univerzitních akcích (Havajská univerzita ji používala jako svou neoficiální hymnu při sportovních zápasech). Vzniklo dokonce několik textů pro zpívanou podobu písně, přičemž tu nejznámější nazpíval pod titulem You Can Count On Me (Theme From Hawaii Five-O) právě zmiňovaný Sammy Davis Jr. Nová instrumentální verze vznikla přirozeně i pro obnovenou verzi seriálu (na soundtracku ji hraje Brian Tyler).

  Ventures hit zahráli i během ceremoniálu uvádění do Rock and rollové Síně slávy a dodnes nechybí v jejich repertoáru, byť bez dechové sekce, jak komentuje kytarista Don Wilson: „Jsem skutečně pyšný na písničky, které dnes hrajeme. Hawaii Five-O je pořád ta Hawaii Five-O, i bez všech těch doprovodných zvuků, a myslím, že pořád zní skvěle.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...