Van Morrison – Brown Eyed Girl

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V polovině šedesátých let byl Van Morrison členem severoirské skupiny Them, vedle baskytaristy Alana Hendersona byl jediným stálým členem skupiny a bezesporu jeho hlavní hvězdou. Přesto ale toužil po sólové dráze a jeho odrazovým můstkem se stal hit Brown Eyed Girl.

  Původní plán byl natočit několik singlů, které firma Bang postupně uvede na trh. Morrison proto odjel do Ameriky, kde nazpíval narychlo během dvou session v březnu 1967 několik písniček, ze kterých osm mělo vyjít postupně na singlech. Ale producent Bert Berns se je nakonec rozhodl vydat jako celé album, aniž by to sám Morrison tušil. Navíc z obalu desky dýchala dobová psychedelická éra v drogovém oparu, ačkoliv nic prý nebylo Morrisonovi vzdálenější. Sám později konstatoval: „Prostě mi zavolali a řekli, že vydají tuhle desku a bude mít takovýhle obal – myslel jsem, že vyletím z kůže.“ Přes Morrisonův bezmocný odpor (dodnes také album takříkajíc „nepočítá“ do své diskografie) ale deska zdaleka tak špatná nebyla a především obsahovala jeho první sólový hit.

  Brown Eyed Girl skutečně otevřela Morrisonovi ty správné dveře. V Americe vyskočila do první desítky a právě díky ní jej zlanařila firma Warner Bros, u které později vydal svůj mistrovský kus, album Astral Weeks. Navíc se Brown Eyed Girl dodnes s železnou pravidelností objevuje v přehledech nejlepších písní historie (je také v Síni slávy písní udělovaných při cenách Grammy).

  Napsal ji sám Van Morrison a natočil během zmíněných session se studiovými hudebníky (nechyběli mezi nimi kytaristé Hugh McCracken, který hrál na deskách umělců jako Bob Dylan, John Lennon, B. B. King nebo Paul McCartney, nebo Eric Gale, který zase hrál s Arethou Franklin, Paulem Simonem nebo Bobem Marleym). Původně se ovšem jmenovala Brown Skinned Girl, Morrison: „Byla to jen chyba. Měla to být písnička v duchu jamajského stylu, kalypso. Ale prostě mi to vlezlo do hlavy, tak jsem v poslední chvíli změnil název a vůbec jsem si to neuvědomil. Po nahrávání koukám na krabici s pásem, který tam ležel vedle mojí kytary, a tam bylo napsaný Brown Eyed Girl. Jedna z těch věcí, co se prostě přihodí.“

  Producent ale udělal nakonec ještě jednu změnu, část verše, kde Morrison zpíval „Milovali jsme se v trávě“ vystřihl a raději tam zkopíroval verš z jiné sloky, protože se bál, že by sexuální náboj mohl vadit cenzorům v rádiích. Tato sestříhaná verze ale byla určená jen rádiím, takže se naštěstí dochovaly obě varianty. A rádiím se písnička skutečně zalíbila, v roce 2011 se dostala do elitní skupiny písní, které (a to se počítala pouze americká rádia) zazněly v éteru více než desetmiliónkrát.

  Za jednu ze svých nejoblíbenějších ji označil prezident George W. Bush (Morrison tehdy reagoval: „Jo, je prima slyšet něco takového, ale byl bych raději, kdyby to řekl o nějaké mé novější písni.“). Do své osobní Top 10 ji zařadil i další někdejší prezident USA Bill Clinton. Zazněla i v řadě filmů jako Noci s nepřítelem (s Julií Roberts) nebo Narozen 4. července (s Tomem Cruisem).

  Do svého repertoáru ji převzala celá dlouhá řada umělců, včetně takových es jako Bruce Springsteen, U2, Bob Dylan, Green Day, Johnny Rivers nebo nověji Adele.

  Všechny komplikace při vydání a také velmi nevýhodná smlouva, která nakonec Morrisonovi z hitu nepřinesla skoro žádné peníze, vedly k tomu, že sám zpěvák se k téhle písničce příliš rád nevrací. „Není zrovna jedna z mých nejlepších. Chci tím říct, udělal jsem asi tři sta písniček, které jsou podle mě lepší než tahle.“ Nicméně ví, že ji fanoušci milují, a proto na jeho koncertech zpravidla nechybí.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...