Uriah Heep – Lady in Black

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Uriah Heep, rocková legenda, která dodnes jezdí po světě (včetně častých zastávek v Čechách) a nikdy nesmí vynechat na své show speciálně jednu píseň, kterou s nimi mají mnozí spojenou úplně nejvíc – Lady In Black.

  Lady in Black, Dáma v černém, není žádná láska, které se zpěvák skupiny a autor písničky Ken Hensley snaží vlichotit, ale je to duch zavražděné ženy, která se vypravěče písně snaží vyvést z temnoty války. Má několik předobrazů, jedna dáma v černém se prý zjevovala v 19. století v anglickém městě Cheltenham. Jiná Dáma v černém, bývalá žena bohatého Španěla, který se usadil v Americe, se objevovala zase v americkém Texasu, její občasné zjevení prý popisovalo několik řidičů amerických tracků.

  Ať už to s Dámou bylo jakkoliv, Uriah Heep o ní nazpívali písničku v roce 1971 (zařadili ji na album Salisbury), v Británii se z ní jako albové písničky hit nestal, v mnoha zemích Evropy ale během dalších let vyšla jako singl (v Anglii až v roce 1988) a kupříkladu v Německu sesadila v roce 1977 z čela žebříčku Paula McCartneyho s Mull Of Kintyre.

  Písnička má přitom velmi jednoduchou strukturu (dokonce se říká, že doprovod byl tak jednoduchý, že dvě ze čtyř akustických kytar při natáčení hráli bedňáci kapely), ale silnou atmosféru a podmanivý riff. Hensleyho text bývá mnohými oceňován jako jeho vůbec nejlepší.

  Interpret: Uriah Heep
  Autoři: Ken Hensley
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...