Uriah Heep – Free Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Velká čtyřka, The Big 4, je termín občas v rocku sedmdesátých let označující čtyři legendární rockové skupiny: Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple a Uriah Heep. Více než 40 miliónů desek po světě prodali poslední jmenovaní Uriah Heep, dnes se zastavíme u jejich hitu Free Me.

  Uriah Heep jsou ukázkou toho, že skupina k přívlastku kultovní nepotřebuje patnáct hitů v první desítce Billboardu. Uriah Heep mají vlastně hitů velmi málo. V Británii se do první padesátky nedostali nikdy, v Americe jedinkrát, výrazněji bodovaly snad jen Easy Livin’ a Free Me (i dnes veleslavná Lady In Black ve své době uspěla jen v německé a švédské Top 10). Zato jejich alba se prodávala vždy po statisícových až miliónových nákladech.

  A právě takový byl i případ desky Innocent Victim (Nevinná oběť), jedenáctého alba slavné skupiny, jehož obal připomínal parodii na nějaký béčkový horor. Byl na něm vymalovaný had s lidskýma očima, jemuž od tlamy odkapává krev. Oči patřily ve skutečnosti bubeníkovi Leeu Kerslakeovi. Alba se kupříkladu v Německu prodal rovný milión kusů a jako autor mu dominoval kytarista, klávesista a zpěvák Ken Hensley, jedna z hlavních opor skupiny. A také autor Free Me, hitu, který zasel semínko sporů mezi členy skupiny. Proč? Právě proto, že se stal hitem…

  Free Me sice opět propadla v Americe i Británii, ale stala se populární v mnoha evropských státech jako Německu, Nizozemí, Švédsku nebo Rakousku. A tehdy se ve skupině začaly ozývat hlasy, že by se tohoto úspěchu přeci jen mohlo využít. „Album Innocent Victim nás vrátilo k rockovějšímu stylu, taky jsem tehdy napsal pár písniček. Singl Free Me se stal velikým hitem v mnoha zemích a pomohl desce k velké prodejnosti,“ vzpomínal zpěvák John Lawton a na otázku, proč tedy krátce poté z kapely odešel, odpověděl: „Hlavně šlo o rozdílný pohled na muziku. Myslím, že kluci tehdy dostali chuť zopakovat komerční úspěch Free Me a hledali další hit. Ale podle mě tohle nebyl smysl Uriah Heep.“ V dalším rozhovoru byl konkrétnější: „Písně, které jsem skládal já, byly hodně rockové, ale pořád stály i na melodické lince. Ken pořád hledal něco, co by navazovalo na Free Me, a myslím, že Mick (Box) a Trevor (Bolder) se chtěli vrátit k ostrému zvuku ve stylu raných Heep. Takže jste měli tři různé názory na to, co se mělo dít. A když potom vylezete na pódium a nikdo si není jistý, co má vlastně hrát, je potřeba udělat krok zpět. A tak jsem šel svou cestou, potom šel Ken svou cestou a Mick se vrátil ke kořenům…“

  Dalo by se říct, že hit Free Me tedy nakonec tehdejší sestavu Uriah Heep rozložil, ale možná šlo pouze o další krok ve vývoji skupiny, která funguje už více než půl století a mnohokrát navštívila i Českou republiku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...