U2 – I Still Haven’t Found What I’m Looking For

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V první polovině 80. let Amerika objevovala irskou skupinu U2. Kapela tam odjela dlouhé pětiměsíční turné, během něhož načerpávala inspiraci pro budoucí desku. Tou se nakonec stalo jedno z jejích vůbec nejúspěšnějších elpíček The Joshua Tree.

  Své irské kořeny v tomto případě U2 namíchali především s americkým gospelem, který se stal inspirací i pro mnoho nových skladeb, včetně hitu I Still Haven’t Found What I’m Looking For (Stále jsem nenašel to, co hledám). Text písně skutečně vycházel z oslavy Ježíše Krista, ale zároveň z poznání, že láska k Ježíšovi není ta skutečná láska, kterou zpěvák hledá.

  Zpřetrhal jsi pouta, uvolnil řetězy
  Nesl jsi kříž mé hanby, mé hanby
  Dobře víš, že věřím
  Ale stále jsem nenašel to, co hledám

  Sám Bono jednou řekl, že je to „spíš píseň o pochybnostech než o víře“. Spoluautor, kytarista The Edge, komentoval vznik skladby: „Když jsme dělali The Joshua Tree, hodně jsme poslouchali gospely. Původně byla ta píseň víc uvolněná, skoro až do jamajského stylu. Bono přišel s melodickým nápadem a já našel ve svých poznámkách ten název. Zezačátku jsme to nikdo nebrali moc vážně, protože to znělo úplně jinak než naše předešlé písně. Ale když jsme si poslechli výsledný mix, uvědomili jsme si, že tu máme něco výjimečného.

  Přes úvodní rozpaky recenzentů studiový singl vyskočil na #1 v USA a #6 v Británii, a navíc si U2 za hit odnesli cenu Grammy. Úspěšnou předělávku později nahrála i skupina Chimes (#6 v Británii). A jakkoliv mohl být náboženský význam nejasný, píseň nazkoušel i křesťanský sbor New Voices Of Freedom. U2 se natolik líbila jejich verze, že ji s nimi posléze natočili v nové podobě živě v Madison Square Garden.

  K písni vznikl i videoklip v ulicích Las Vegas a zajímavostí je, že na nahrávce jako host hraje spoluproducent alba a někdejší člen Roxy Music Brian Eno.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...