U2 / B. B. King – When Love Comes to Town

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Co se stane, když spojíme nejslavnější irskou skupinu s největším žijícím americkým bluesmanem? Že vám to přijde jako příliš nepravděpodobné spojení, které by nefungovalo? Omyl, zafungovalo v roce 1988, kdy U2 a B. B. King zabodovali v britské Top 10 s hitem When Love Comes to Town.

  Pokud nahlédneme do zákulisí, nebyl vznik písně až tak překvapující. B. B. King vystupoval v Dublinu v roce 1987. Sami U2 byli velcí fanoušci blues a koncert si nenechali ujít. Dokonce byli poté v zákulisí Kingovi jako velké hvězdy představeni (právě si užívali celosvětové slávy s albem The Joshua Tree). B. B. King ocenil jejich schopnosti a prý řekl Bonovi, aby na něj myslel, až bude skládat příští písničku. Pokud to řekl jen, aby řeč nestála, Bono jeho slova naopak vzal jako výzvu. A tak se začala rodit When Love Comes to Town.

  Bono napsal slova, na hudební stránce se podílela celá skupina. Nahrávku skupina s Kingem pořídila ve slavných Sun Studios, kde začínalo mnoho rock and rollových a bluesových velikánů. Zařadili ji na album Rattle And Hum (kde vedle Kinga hostoval také neméně slavný Bob Dylan). Když vzápětí vyrazili U2 do Ameriky na turné, B. B. King si ji s nimi zahrál na koncertě v Texasu. Později spolu odjeli dokonce celé turné a díky všem těmto setkáním se velmi sblížili (U2 poté například Kingovi uspořádali velkou oslavu narozenin na lodi).

  K písni vznikl i videoklip vysílaný na MTV, v roce 1989 získal dokonce cenu této stanice. Bluesmana Kinga tak píseň velmi přiblížila i rockověji laděnému publiku. Žebříčkově šlo dokonce o jeho největší úspěch v britské hitparádě (#6). U2 se zase osmělili k oslovování i dalších legend (např. s Royem Orbsionem spolupracovali na písni She’s A Mystery To Me)

  Píseň později převzali také Bryan Sutton, Todd Agnew, Declan O’Rourke, Persuasions nebo Jonny Lang s Joss Stone. B. B. King ji často hraje na svých koncertech, U2 zpravidla jen pokud je možnost, že by si ji s nimi zahrál on (např. v roce 2008 při příležitosti jazzového festivalu institutu Thelonia Monka).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...