Turtles – Happy Together

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Zvířecí názvy skupin (podle vzoru Beatles i všemožně foneticky upravované) byly nejen v 60. letech velmi populární, takže v Anglii i Americe hráli všichni ti Brouci, Cvrčci, Opice, Ptáci, Orlové, Stepní vlci, Anonymní kobylky i Šílení sloni. A také ŽelvyTurtles, kapela, která se nejvíce proslavila hitem Happy Together.

  Turtles vznikli jako rock and rollová skupina v polovině 60. let, ale díky slávě konkurenčních Byrds se čím dál více i v jejich repertoáru projevoval folk, můžeme je tedy nejblíže označit jako skupinu folk-rockovou. A stejně jako Byrds i jejich kariéru odstartovala předělaná „dylanovka“ – It Ain’t Me Babe, která v Top 10 bodovala v roce 1965. Mnohem větší úspěch měla ale o dva roky později Happy Together.

  Napsali ji Garry Bonner a Alan Gordon z kapely Magicians. Gordon: „Už jsem měl napsanou dobře polovinu písničky, většinu textu, ale pořád jsem nemohl najít ten správný melodický koncept. Magicians tehdy byli zrovna uprostřed angažmá v bostonském klubu Unicorn a jednoho rána jsem po celonočním hraní jel navštívit mého rozvedeného otce do Massachusetts. Zastavil jsem se cestou na snídani a byl úplně vyřízený z probdělé noci a nekonečných pitomých koncertů. Nemohl jsem se s tou písničkou hnout dál a v té ranní hodině jsem měl v hlavě a v mém naprosto usmaženém mozku jedinou melodii, která se mi pořád jako smyčka točila v hlavě. Byl to takový vzorec tónů, který při ladění a přelaďování neustále dokola po každé písničce používal náš kytarista Allen ‚Jake‘ Jacobs. Zničehonic do toho začala některá slova zapadat a doslova během minutky se začal celý výsledek rýsovat. Byl jsem nadšený a z pocitu férovosti jsem požádal Jakea, aby to dodělal, abychom byli spoluautoři oba. Ale on to odmítl, že by k tomu přišel moc lehce. A tak mi s tím nakonec pomohl Garry, se kterým jsem obyčejně skládal. Když potom výsledek slyšel Gary Klein v kanceláři, bylo mu okamžitě jasné, že to přesně sedne do nového stylu Turtles. Mohl za to on a jeho entusiasmus, že ji potom kapela natočila.

  A úspěch to byl, singl (jako jediný od Turtles) vyskočil na první místo amerického Billboardu, odkud odsunul Beatles s Penny Lane a držel pozici tři týdny, než musel ustoupit rodinnému duetu Nancy a Franka Sinatrových Something Stupid. Zpěvák Turtles Mark Volman si pak vymyslel malý vtípek – na každou televizní show, kde s Happy Together zpravidla na playback vystupovali, si vzal jiný nástroj – trumpetu, piano, lesní roh…

  Charakteristický riff a hitovost písničky vedly také k tomu, že je často používána v reklamách, zakoupily ji už firmy jako Burger King, Toyota, Ford, Nintendo, Sony Playstation nebo Heineken. Zazněla také v mnoha filmech (Bláznivá střela, Muriel se vdává, Past na rosomáka…). V roce 1989 dokonce pojmenovala snímek u nás přejmenovaný na Bláznivou spolubydlící (s tehdy teprve vycházející hvězdou Bradem Pittem).

  Není také bez zajímavosti, že Gary Bonner a Alan Gordon napsali pro Turtles ještě další veliký hit She’d Rather Be With Me.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...