Turtles – Elenore

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Film Piráti na vlnách oživil spoustu skvělých písniček šedesátých let, mimo jiné jeden z největších hitů skupiny, která si říkala Želvy – Turtles. Zamilovaná písnička má dívčí jméno Elenore, ale původně ani trochu zamilovaná být neměla.

    Ačkoliv občas čteme, že hit měl být zamilovaný vzkaz směřovaný od TurtlesLesley Gore, zpěvačce hitu It’s My Party, pozadí vzniku písničky bylo zcela jiné. Poté, co jejich singl Happy Together boural hitparády a další desky jako Sound Asleep nebo The Story Of Rock And Roll se zas tak dobře neprodávaly, producenti na kapelu tlačili, ať rychle přijdou s dalším hitem. Zpěvák kapely Howard Kaylan k tomu řekl: „Elenore byla parodie Happy Together. Nikdy jsme si nemysleli, že to bude následující singl, bylo to náš vzkaz firmě, která nám neustále dýchala na záda, kdy že už bude další Happy Together. Tak jsem jim přinesl tohle, skoro beze změny akordů a se všemi těmi podivnými slovy v textu, myslel jsem si, že když si to poslechnou, uslyší, jak je to špatný, a nechají nás na pokoji. Ale oni to nepochopili, přišlo jim, že je to dobrý. A je pravda, že zvukově to bylo tak skvěle udělaný, že slova asi nikdo nevnímal a prostě to fungovalo. Ale nic mě tak nepřekvapilo, jako úspěch té desky!

    A úspěch to byl veliký, Top 10 v Americe, Británii, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Písnička vyšla na jejich koncepčním albu The Turtles Present the Battle of the Bands (Turtles uvádějí: Souboj kapel), kde každou písničku natočili pod jiným smyšleným názvem a v jiném hudebním stylu. Album se pak po velkém úspěchu Elenore občas přejmenovávalo právě podle ní.

    Na Slovensku písničku pod titulem Mátoha parohatá přezpíval Ivo Heller, přezpíval ji třeba také Ital Gianni Morandi nebo Američan Dean Torrence, polovina dvojice Jan & Dean.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...