Troggs – Wild Thing

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Troggs patřila k nejznámějším britským kapelám zejména šedesátých let, byť jejich kariéra byla mnohem delší. Natočili několik zajímavých alb a poslali do žebříčků po celém světě spoustu nadčasových singlů. Připomeneme si dnes jejich nejslavnější hit Wild Thing.

  Písničku pod vlivem Elvisova trháku Heartbrek Hotel napsal Chip Taylor, osobnost, o které by se dal napsat celý román. Je to bratr herce Jona Voighta (např. hlavní hrdina snímku Půlnoční kovboj) a tedy také strýc hollywoodské hvězdy Angeliny Jolie. Legenda říká, že ho vyhodili už ze všech kasin v Las Vegas (a že jich tam je). Ostatně právě Wild Thing mu umožnila, aby tam prohrával hodně peněz.

  Troggs ji přitom nahráli jako prakticky neznámá kapela. První singl s jejich vlastní písničkou Lost Girl v roce 1966 zcela propadl a Troggs hledali něco silnějšího, čím by posluchače zaujali. Wild Thing zatím natočila americká kapela Jordan Christopher & The Wild Ones, ale jejich verze nezaznamenala žádný ohlas. Troggs během svého pátrání po hitu dostali od své nahrávací společnost několik demo nahrávek cizích písní. Nakonec prý váhali zda natočit Did You Ever Have To Make Up Your Mind, písničku od Lovin‘ Spoonful, a nebo právě Wild Thing podle demo snímku přímo od Chipa Taylora.

  Reg Presley: „Ve vydavatelství Dicka Jamese byl chlapík jménem Dennis Berger a ten měl na stole hromadu různých demo snímků. Vzal jsem do ruky první a to byla Wild Thing, ale když jsem si přečetl první verše, jen jsem si řekl ‚Bože, to snad nemyslej vážně.‘ Bylo to tak hrozně banální. Ale pak jsem si poslechl demo, kde hrál jen Chip Taylor na kytaru a zpíval, a bylo to prostě úžasný. Ostatním se to taky líbilo a Chip Taylor nám později řekl, že jsme to udělali přesně tak, jak chtěl.“

  Troggs nahráli Wild Thing během necelých dvaceti minut a perličkou je, že sólo uprostřed písně mělo být původně pískané, ale rozhodli se použít jako kontrast k syrovému zvuku okarínu. Každopádně Chip Taylor velkou úctou ke svému dílu netrpí, k Wild Thing před pár lety řekl, že ji napsal celou spíš ze srandy a vůbec nic si od ní nesliboval, později dodal: „Wild Thing vznikla celá během pár minut, všechny ty stopky a prázdná místa, kdy už už má něco začít, jsou prostě výsledkem toho, že jsem nevěděl, co s tím.“ Nicméně nikomu to nevadilo a písni to naopak dodalo zvláštní atmosféru, která navíc z Troggs udělala mezinárodní hvězdy.

  Písničku nahráli také Jimi Hendrix, Cheap Trick, Hank Williams Jr., Prince nebo Bruce Springsteen.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...