Tremeloes – Silence Is Golden

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes nás čeká výlet do 60. let za britskou skupinou, která tehdy patřila k nejstabilnějším britským hitmakerům – Tremeloes. Asi nejslavnějším hitem jejich repertoáru dodnes zůstává balada s nádhernými harmonickými vokály Silence Is Golden.

  Tremeloes měli v době vydání singlu ve svém středu velmi schopné skladatele Chipa Hawkese a Alana Blakelyho, ale Silence Is Golden nebyla jejich vlastní písnička. Převzali ji od americké skupiny Four Seasons, která se specializovala na skladby s výraznými falsetovými hlasy. Konkrétně baladu o tom, že „Mlčeti zlato“ schovala na B stranu jednoho ze svých hitů, kde ji objevili Tremeloes a vtiskli jí nesmrtelnou slávu.

  Silence Is Golden napsal skladatel Bob Crewe spolu se zpěvákem z Four Seasons Bobem Gaudiem a inspirovala je fráze převzatá původně z němčiny, tedy známé rčení „mluviti stříbro, mlčeti zlato“ (Speaking is silver, silence is golden). Four Seasons ji vydali v roce 1964, ale jak bylo naznačeno, zůstala ve stínu nahrávky z A strany singlu Rag Doll (kterou ovšem pro jistotu Tremeloes přezpívali také).

  Tremeloes potencionální hit oprášili o tři roky později, začali jej hrát během turné s kapelou Hollies a často za ni sklidili i ovace ve stoje. Díky tomu se rychle rozhodli, ještě před koncem turné ji natočili a vydali na desce. Harmonické vokály v ní zpívali všichni čtyři členové kapely (falset patřil Ricku Westovi). Singl hned vystřelil v domovské Británii na první místo žebříčku, kam nepustil nikoho jiného další tři týdny, v Americe si také vedl mnohem lépe než originální verze Four Seasons a vynesl kapele brzy i zlatou desku za milionový prodej. Díky tomu vznikla dokonce italská verze pro jihoevropské fanoušky (pod titulem E in silenzio).

  V Československu píseň s názvem Tou cestou pôjdem nahrál na desku slovenský zpěvák Dušan Grúň, věrnější hitovou předělávku vydala i česká beatová kapela Beatings.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...