Tremeloes – (Call Me) Number One

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Skupinu Tremeloes už jsme si v hudební knihovně několikrát připomínali prostřednictvím jejích nejslavnějších hitů jako Silence Is Golden či Here Comes My Baby. Dnes se podíváme na skladbu, která pro ně byla ve své době zásadní i novátorská…

    Pro kapelu znamenala (Call Me) Number One do velké míry obrat. Tremeloes nikdy netrpěli nedostatkem sebevědomí, hráli technicky natolik dobře, že by se mohli bez problémů živit jako studioví hudebníci. S takovou jistotou pracovali ve studiu i na pódiu. V jedné věci si ovšem dlouho nevěřili – téměř neskládali vlastní písničky. Všechny hity skupiny napsali jiní autoři, Tremeloes na singlech čerpali z repertoáru Cata Stevense, Four Seasons, Beatles či Boba Dylana. Nicméně v roce 1969 si kytarista Alan Blakley a baskytarista Len „Chip“ Hawkes řekli, že když to zvládnou jiní, zvládnou to i oni. A začali společně skládat. První singl, na kterém vsadili sami na sebe, byla právě (Call Me) Number One.

    Bubeník Dave Munden, který nazpíval na nahrávce hlavní hlas, vzpomíná: „Měli jsme pořád skvělou náladu. Když jsme nahrávali ve studiu, vždycky jsme si to užívali a je to myslím znát ze všech našich desek.“ Na otázku, které písně z repertoáru Tremeloes má nejradši, vyzdvihl vedle Silence Is Golden právě i Number One.

    Písnička je ovlivněna dobou vzniku, kdy Tremeloes lehce koketovali s populární psychedelií. Mírně se proto tento styl otřel i o tuto nahrávku, kde pro ně netradičně použili trubku s dusítkem, zkreslující efekty na hlasy i nástroje a kombinovali různé části melodie přes sebe. A jako start nové image skupiny jim to vyšlo na jedničku. Přesněji na dvojku, protože až tam vyskočil singl v britském žebříčku a vrátil skupinu po delší době také do amerických hitparád. A tak vznikla další úspěšná skladatelská dvojice Blakley / Hawkes, která vzápětí napsala i další hity pro Tremeloes jako By The Way, Me And My Life nebo Hello Buddy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...