Traveling Wilburys – Handle With Care

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Asi nikdo si nedokázal představit, že by se někdy ve studiu k natočení desky sešli George Harrison, Bob Dylan, Roy Orbison, Jeff Lynne a Tom Petty. Alespoň nikdo před rokem 1988, kdy vyšlo první album kapely Traveling Wilburys a k němu singlový hit Handle With Care.

  Stalo se to tak: George Harrison pracoval v Americe na svém comebackovém albu Cloud Nine, které produkoval Jeff Lynne, který zároveň připravoval také comebackové album Roye Orbisona (Mystery Girl). Harrisonovi chyběla jedna písnička pro B stranu singlu This Is Love, a když všichni tři společně zašli na oběd, dohodli se, že ji udělají společně. Bob Dylan krátce předtím Harrisonovi nabídl k zapůjčení své studio, kam trojice vyrazila, jen se Harrison cestou zastavil pro kytaru u Toma Pettyho. Ten krátce předtím byl s Dylanem na turné, tak se rozhodl ho jet s nimi pozdravit…

  Byl z toho jam a nakonec jedinečné album. Kapelu se rozhodli pojmenovat maskovaně, Harrison navrhl název Trembling Wilburys, Lynne to upravil na Traveling Wilburys a všichni si také zvolili pseudonymy s wilburyovským příjmením. Nicméně tak slavným hlasům inkognito nemohlo vydržet, vše se provalilo a deska brzy trhala rekordy v prodeji – je trojnásobně platinová a získala cenu Grammy za nejlepší rockovou desku skupiny.

  Handle With Care byla právě tou písničkou, která to celé odstartovala, proto také vyšla jako pilotní singl desky. Základ napsal Harrison, ale po úpravách byl kredit připsaný svorně celé kapele. K názvu inspirovala krabice v Dylanově garáži, na níž byla poštou připevněná nálepka „handle with care“  (zacházejte s opatrností). Bohužel zatímco televize vysílala promo klip k písničce, singl stoupal v hitparádách a kapela se dohodla rovnou na natočení dalšího videoklipu k písní End Of The Line, nečekaně ve 52 letech zemřel Roy Orbison (v následně natočeném klipu je mu věnovaná alespoň vzpomínka, v jím zpívané části je záběr jeho kytary a fotografie).

  Traveling Wilburys nikdy na turné nejeli (ale mnohokrát o tom prý uvažovali), nicméně živě písničku hrál na svém turné Tom Petty a spolu s Lynnem (a bubeníkem Jimem Keltnerem, který byl nenápadným šestým členem kapely) ji zahráli na koncertě pro George Harrisona v roce 2002.

  Interpret: The Traveling Wilburys

  Autoři: The Traveling Wilburys

  Rok vydání: 1988

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...