Tracey Ullman – Breakaway

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hitová štěstěna je dáma mnohdy velmi nevyzpytatelná, člověk by si myslel, že pokud neuspěje písnička ve třech různých verzích, nemá smysl se jí věnovat dál, pokud chceme, aby se hitem stala. Ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. Taková píseň Breakaway v roce 1983 bourala jednu hitparádu za druhou.

  Napsala ji úspěšná zpěvačka a skladatelka Jackie de Shannon už začátkem šedesátých let. Jackie byla přítelkyně Elvise Presleyho, která jela na turné s Beatles, skládala písně s Jimmym Pagem nebo Randym Newmanem, jako hosta si ji na desku pozval třeba i Van Morrison, její písničky proslavili např. Searchers, Smokie, Tom Petty, Annie Lennox, Byrds, ale třeba i Agnetha Fältskog z kapely Abba. S Breakaway se ale nedařilo. Sama Jackie ji nazpívala jenom jako demo snímek, první vydaná verze černošské hvězdy Irmy Thomas zůstala ve stínu jiných jejích hitů, liverpoolská RnR zpěvačka Beryl Marsden s ní neprorazila ani v době, kdy se díky Beatles a merseybeatové horečce hitem stalo skoro vše, co z Liverpoolu vzešlo.

  V roce 1983 to s ní znovu zkusila Tracey Ullman, jejíž život je samotným námětem na knihu. Otec Tracey byl Polák, který za války bojoval v britské armádě. Zemřel na infarkt ve svých padesáti letech, když šestileté Tracey četl pohádku na dobrou noc. Tracey potom ještě v nezletilém věku díky podpoře školy procestovala Itálii a Německo a sbírala zkušenosti jako tanečnice a zpěvačka v muzikálech jako Pomáda nebo Rocky Horror Show. Začátkem 80. let získala smlouvu s punkovým labelem Stiff Records, ačkoliv k punku měla poměrně daleko a ve svých raných hitech se stylizovala do revivalu 60. let. Jako první singl si vybrala právě písničku Breakaway.

  A bylo to ono! Singl vyletěl mezi pět nejúspěšnějších singlů a netrvalo dlouho a začal stoupat i v Americe. V televizi se často objevoval i klip k písničce v tehdy čerstvém hudebním kanále MTV, který byl natočený právě v duchu 60. letech (těžko říct, jestli taneční kreace Tracey a jejich dvou kolegyň s hřebeny místo mikrofonů označit za parodii, nebo za poctu slavným dívčím skupinám 60. let jako Supremes, Crystals nebo Ronettes). Breakaway se brzy stala také reklamní melodií speciálního TV programu věnovanému pouze zápasům amerického fotbalu (NFL Redzone) a později jej znovu, ale už s menším ohlasem přezpívali i další (např. Scooter Lee nebo Detroit Cobras).

  Zkrátka cesta písně Breakway k úspěchu sice trvala dvacet let, ale nakonec stála za to. Sama Tracey nazpívala ještě řadu hitů, spolupracovala s Paulem McCartneym, později přesídlila do USA, kde měla vlastní televizní The Tracey Ullman Show, kde se mimo jiné poprvé začaly objevovat animované příběhy rodinky Simpsonových. Hrála (či dabovala postavičky) v mnoha filmech, nejslavnější je asi Mrtvá nevěsta Tima Burtona, získala také několik cen Emmy a za roli ve filmu Plenty, kde hrála vedle Meryl Streepové, byla nominovaná na britskou obdobu Oscara cenu BAFTA.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...