Tony Sheridan And The Beatles – My Bonnie

 • Kategorie: Hudební knihovna

  16. února 2013 zemřel ve věku 72 let britský zpěvák Tony Sheridan. Osud tomu chtěl, že zemřel v německém Hamburku, městě, které je s jeho kariérou spojené více než kterékoliv jiné. Právě tam totiž natočil svou nejslavnější písničku za doprovodu jistých „Beat Brothers“.

  Pod názvem Beat Brothers se neskrýval nikdo jiný než Beatles. V roce 1961 je ale znali pouze fanoušci, kteří na ně chodili do klubů buď v Liverpoolu, nebo právě v Hamburku, kde tehdy několik měsíců vystupovali (ještě bez Ringa Starra, na bicí hrál Pete Best). S Tonym Sheridanem měli stejný hudební vkus, takže si padli do noty, občas s ním i vystupovali a v červnu 1961 s ním natočili také několik písniček ve studiu. Pro Beatles to byl zásadní okamžik – vůbec poprvé totiž nahrávali v profesionálním nahrávacím studiu. Ačkoliv se k těmto nahrávkám později nechtěli moc znát, je na nich dobře vidět vývoj skupiny. Navíc se Beatles schovali za jiný název, protože Sheridana doprovázelo víc skupin a na pozdější desce se všichni muzikanti schovali pod jeden název Beat Brothers (vydavatelům se prý také nelíbilo, že v němčině znělo Beatles podobně jako Pidels (čteno „pídls“), což byl v Hamburku výraz pro penis).

  My Bonnie nakonec sehrála v historii Beatles roli vskutku zásadní. Když se po ní v Liverpoolu totiž ptal jeden tehdejší fanoušek Beatles v obchodě jistého Briana Epsteina, vzbudil prodavačovu zvědavost a Epstein se šel podívat na jejich koncert. Vzápětí se stal jejich manažerem a tak dlouho obíhal všechny nahrávací společnosti, až kapele zajistil natáčení u firmy EMI, čímž začala skutečná hudební revoluce.

  Samotná písnička My Bonnie (Lies Over The Ocean) je stará lidovka pocházející pravděpodobně ze Skotska. Předpokládá se, že vznikla někdy v polovině 18. století, možná její vznik inspiroval princ Charles Edward Stuart, který měl přezdívku Bonnie, ale jisté to není. První hmatatelný pramen písně známe z roku 1881, kdy v Anglii poprvé vyšel její notový zápis pod názvem Bring Back My Bonnie to Me.

  Sám Tony Sheridan nikdy neprorazil v Británii do „první ligy“ a byl spíše ve stínu dalších rock and rollových zpěváků Cliffa Richarda nebo Billyho Furyho. Přesto ale vystupoval např. ve slavné televizní show Oh Boy, takže začínající Beatles k němu tehdy vzhlíželi jako ke skutečné hvězdě. Když se později sami proslavili, začaly i tyto rané nahrávky vycházet znovu na deskách, a to už i pod jménem „Tony Sheridan And The Beatles“ (paradoxně tam ale byly často zařazené i ty písničky, na kterých Beatles s Sheridanem vůbec nehráli jako Let’s Dance, Ruby Baby, Ready Teddy, What’d I Say a další). Každopádně v té době My Bonnie vyskočila do žebříčků v Anglii, Americe, Austrálii nebo Německu a přinesla Tonymu Sheridanovi jeho jediný opravdový hit.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...