Tommy James & The Shondells – Hanky Panky

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jednou z nejznámějších amerických kapel šedesátých let jsou beze sporu Tommy James & The Shondells. Bezmála dvacítkou hitů se bezpečně zapsali do hudební historie. Vše to odstartoval singl Hanky Panky, jehož cesta na vrchol žebříčků byla poněkud kuriózní.

  Tommy James původně vystupoval pod svým občanským jménem Tom „Tommy“ Jackson. Byl řadovým členem kapely Tornadoes (nikoliv těch proslavených hitem Telstar), které na počátku 60. let přejmenoval na Shondells. Kapela působila v Michiganu a v místní rozhlasové stanici natočila v roce 1964 předělávku vesměs pozapomenuté písně skladatelské dvojice Jeff Barry a Ellie Greenwich Hanky Panky. Z písničky se sice stal menší lokální hit, ale brzy se na ni zapomnělo a skupina se rozpadla.

  Tommy se věnoval studiu a odmaturoval, když po necelých dvou letech jeden DJ v Pittsburghu začal starý singl hrát. Tentokrát chytla píseň větší dech a o zapomenutou raritku se začaly zajímat velké společnosti. Jenomže skupina neexistovala. Tommy nakonec přemluvil fungující kapelu Raconteurs, aby se z nich stali nový Shondells a sám si upravil jméno na Tommyho Jamese.

  O kapelu se rázem začaly přetahovat největší firmy: Atlantic, Columbia, Epic a Kama Sutra spolu s poměrně nenápadným labelem Roulette. Vypadalo to, že si kapela bude moct diktovat velkorysé podmínky. Jenomže… Více po letech prozradil zpěvák Tommy James: „Jedna společnost po druhé mi volaly a říkaly: ‚Hele, je nám líto, ale dáváme od vás ruce pryč.‘ A já na to: ‚Co cože? Proč?‘ A oni jen: ‚Je nám líto, stahujeme nabídku. Nejde to…‘ Vůbec jsme nechápali, co se děje, odpadlo jich takhle asi šest v řadě za sebou. A pak nám zavolal Jerry Wexler z Atlanticu a na rovinu řekl, že Morris Levy z Roulette všechny obvolal, že to je jeho podělaná deska a povedlo se mu všechny vyděsit. Dokonce i velké firmy radši couvly. Takže jsme skončili u Roulette Records.“

  Nicméně, ať si Morris Levy pomohl jakkoliv léčkou, o kapelu se postaral dobře. Zařídil vynikající promo a singl v létě roku 1966 sestřelil z vrcholu Franka Sinatru s veleslavným hitem Strangers In The Night. „Jednu noc jsem zpíval pro dvacet ožralů v baru v Michiganu a druhou pro deset tisíc ječících fanoušků v Pittsburghu,“ dodává Tommy. „Bylo to skutečně ze dne na den, naprosto nečekané, jako když vyhrajete v loterii.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...