Tommy James and the Shondells – Mony Mony

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tommy James and the Shondells byla kapela z amerického Michiganu, která v 60. letech sázela do žebříčků hit za hitem. Jedním z těch nejznámějších je Mony Mony…

  Hit Mony Mony vznikal od začátku jako písnička, která má rozpumpovat večírek. Zpěvák Tommy James k němu jednou řekl, že v roce 1968 už se takové písničky skoro nedělaly, v éře psychedelie a hippies chyběl vyslovený „párty song“. Právě s tím šli do studia a přímo na místě postavili na kytaře a rytmickém riffu novou písničku. Postupně vymysleli slova, ale pořád jim chyběl název – chtěli nějaké zvláštní dvojslabičné dívčí jméno, ale nemohli dlouho na žádné přijít. Potom James kouřil večer na balkoně cigaretu a koukal na protější dům, kde byla  firma s názvem Mutual of New York. První písmena byla zvýrazněná:  M – O – N – Y.

  Aby do nahrávky skutečně dostali náladu večírku, pozvali na nahrávání do studia všechny lidi, kteří doslova zrovna šli kolem. A jak později vzpomínali, čaj se tehdy zrovna nepodával, byla to éra všelijakých lehkých drog, takže nahrávání byla prý skutečně jedna velká párty.

  Mony Mony je také jednou z prvních písniček, ke které vznikl skutečný videoklip, nejen záznam skupiny vystupující v nějaké TV show. I přesto, že se pak z písně stal obrovský hit a skupina měla řadu nabídek skladatelů, kteří jim psali na tělo dvojčata tohoto hitu, kapela vzápětí velmi změnila svůj styl (a následoval jeden z jejich největších hitů Crimson And Clover).

  V 80. letech písničku znovu do hitparád vrátil Billy Idol, který ji natočil prakticky v totožném aranžmá.

  Interpret: Tommy James and the Shondells
  Autoři: Tommy James / Bo Gentry / Ritchie Cordell / Bobby Bloom
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...