Tommy James And The Shondells – Crimson And Clover

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv se skupina Tommy James And The Shondells nejvíc proslavila tanečními hity Hanky Panky nebo Mony Mony, v době rozletu psychedelie a hippies zatoužili zkusit něco jiného, co by více korespondovalo s dobovou náladou. A vyšlo jim to na jedničku. Doslova.

  Sytě rudý karmín a luční květina svými čtyřlístky symbolizující štěstí, tedy jetel, to jsou v překladu slova Crimson And Clover, která si Tommy James vybral k napsání textu tohoto hitu: „Byla to jednoduše dvě z mých nejoblíbenějších slov a hezky k sobě zněla. Popravdě to bylo tak, že jsem se jednoho rána vzbudil, vstal z postele a najednou jsem je měl v hlavě. A znělo to tak poeticky! Neměl jsem ani tušení, co to znamená nebo co by to mohlo znamenat.“

  Tommy nejprve zkoušel melodii složit s baskytaristou kapely, ale nedařilo se jim pohnout z místa k dobrému výsledku. Nakonec to byl bubeník Pete Lucia, který Tommymu s výslednou písní pomohl. Skupina tehdy právě přišla o zázemí v podobě profesionálního skladatele a potřebovala další hit. Klávesák Shondells Kenny Laguna, později sám skladatel a producent, vzpomínal: „Řekl jsem: ‚Hele Tommy, jestli neseženeš někoho, kdo pro tebe napíše hit, tak budeš na odpis. Nemůžeš sám jít a napsat hit, to neumíš.‘ A on šel a s bubeníkem napsali tohle. Na to nikdy nezapomenu, bylo to ve studiích na Broadwayi, kde bylo ve sklepě výborné studio. A Tommy řekl, ať přijdu a zahrál mi, na čem dělali. Jediné, co mě napadlo, bylo: ‚Bože můj…‘ Všichni ho tehdy opustili a on šel a napsal tuhle neuvěřitelnou skladbu. Napsal, produkoval a s bubeníkem nahráli všechny nástroje…“

  Kenny Langua se nemýlil ve svém úsudku, singl brzy po vydání trůnil v čele amerického žebříčku, odkud odsunul Marvina Gaye (I Heard It Through The Grapevine) a do své show (jedné z nejsledovanějších v americké televizi) si je pozval impresário Ed Sullivan. Sám Tommy James navíc dnes říká, že to byl právě úspěch singlu, který skupině otevřel možnost pracovat na více koncepčních albech a nebýt jen hitovou singlovou skupinou. Vydavatelská firma Roulette jim prý ponechala naprostou svobodu a zaplatila vše, o co si kapela řekla. Ačkoliv poté skladba bodovala všude po světě (a v mnoha zemích i na #1), paradoxně nikdy nevstoupila do žebříčku ve Velké Británii.

  Z nejslavnějších umělců po ní sáhli také Prince, Cher nebo Dolly Parton. V roce 1982 písničku znovu natočila Joan Jett a znovu ji umístila do první desítky amerického Billboardu. Když byla v roce 2015 uvedena do Rock and rollové síně slávy, zahrála ji na ceremoniálu, kde ji podpořil jednak autor hitu Tommy James, ale také Miley Cyrus nebo Dave Grohl (Nirvana, Foo Fighters). Zazněla také ve filmech jako Piráti na vlnách, Babí léto nebo The Runaways.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...