Tom Petty – I Won’t Back Down

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Koncem 80. let vydatně spolupracovali členové super-skupiny Travelling Wilburys i mezi sebou na svých sólových deskách. Kupříkladu Tom Petty tehdy vydal album Full Moon Fever, kde hostovali George Harrison, Roy Orbison, Jeff Lynne (ten ho navíc produkoval) i bubeník Jim Keltner. Jedním z hitů desky byla pak píseň I Won’t Back Down.

  Písničky na album vznikaly v době, kdy Tom Petty žil po pronajatých bytech a hotelových pokojích, protože jeho dům krátce předtím do základů vyhořel (zapálil jej v noci neznámý žhář a Petty z něj unikl na poslední chvíli). Skládali je hlavně Petty, Lynne a dlouholetý Pettyho spolupracovník Mike Campbell. Ten také vzpomínal: „Byli jsme si jistí, že máme v ruce skvělé věci, šli jsme s tím do MCA a pustili jim to a oni na to, že prý neslyší žádné hity! To nás dostalo, vrátili jsme se zpátky úplně hotoví. Pak jsme dotočili ještě předělávku I’ll Feel A Whole Lot Better od Byrds, protože nám přišlo, že by se možná mohla líbit víc. Ale mezitím se ve firmě vyměnili producenti a přišli noví lidé, kterým jsme po půl roce přinesli stejné album znovu. A oni byli nadšení! Z těch samých písní! Najednou říkali, že tam jsou hned tři hity najednou! To bylo pro nás docela dobrá satisfakce.“ Nicméně vedení firmy se mýlilo, z desky nevyšly tři hity, ale hned čtyři: I Won’t Back Down, Runnin‘ Down A Dream, Free Fallin‘ a A Face in the Crowd.

  I Won’t Back Down byl první singl z desky a hned vyskočil do první dvacítky hitů Billboard i na vrchol žebříčku rockových rádií Hot Mainstream Rock Tracks. Tom Petty ho přitom natáčel nemocný, jak popsal časopisu Mojo: „ Byla to nahrávací session, kde byl i George Harrison, hrál na kytaru a zpíval. Já byl nachlazenej a bylo mi fakt mizerně, ale George zajel do krámu, nakoupil zázvor, svařil ho a donutil mě inhalovat nad horkým hrncem, aby se mi roztáhly dutiny. Nakonec to fakt pomohlo a já tu písničku přeci jen nazpíval.“

  K singlu natočil Petty i videoklip, kde hrál jak Jeff Lynne, tak George Harrison a navíc také Ringo Starr z Beatles (ačkoliv na nahrávce ve skutečnosti nebubnoval). I Won’t Back Down si pak pro svou volební kampaň vybral prezidentský kandidát George W. Bush. Tom Petty ho ale nepodporoval, a když to zjistil, pohrozil, že ho dá k soudu, Bush proto písničku z kampaně stáhl (i tak volby ovšem vyhrál). Později ji Petty zahrál na speciálním benefičním koncertu obětem útoků na USA v roce 2001 (za účasti Julie Roberts, Toma Hankse, Bruce Springsteena a Toma Cruise).

  I Won’t Back Down později přezpíval např. Johny Cash, také herec a muzikant Sam Elliott nebo kapela Pearl Jam.

  Interpret: Tom Petty
  Autoři: Tom Petty, Jeff Lynne
  Rok vydání: 1989

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...