Tom Petty – Don’t Do Me Like That

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tom Petty patří mezi nevětší hvězdy světové pop-rockové scény. Se skupinou Heartbreakers vydává desky již od poloviny sedmdesátých let, k tomu si střihl i několik sólových projektů, desky s Traveling Wilburys i kapelou Mudcrutch. Dnes si připomeneme jeho vůbec první hit v americké Top 10.

  Pettyho nástup s Heartbreakers nebyl sice raketový, ale přesto byl velmi rychlý. Už jejich první, eponymní album v roce 1976 zaujalo, druhé (You’re Gonna Get It) obsahovalo první menší hity a úplným průlomem bylo třetí LP Damn The Torpedoes, jehož vlajkovou lodí byl právě singl Don’t Do Me Like That.

  Písnička vznikala už v době existence první Pettyho skupiny Mudcrutch (ve které hrál základ pozdějších Heartbreakers, vedle Toma i kytarista Mike Campbell a klávesák Benmont Tench). Textově zrovna velkou hloubku neměla, jde o klasický love song s rýmy závažnosti spojení jako loved him so / let him go, ale v pop music netřeba velkých filosofií. Don’t Do Me Like That měla riffový drive a podmanivý zvuk, nebylo divu, že si žebříčkem rychle probojovala cestu do první desítky. A zaslouženě.

  Ovšem sám Petty si vůbec nebyl jistý, zda písničku na desku zařadit. Složil ji pod vlivem skupiny J. Geils Band a měl pocit, že se až příliš podobá jejich stylu. Dokonce prý uvažoval ji skupině věnovat. Ale dopadlo to jinak: „Napsal jsem ji v Kalifornii,“ vzpomínal Petty později. „Neměl jsem vlastní piáno, tak jsem si pronajal zkušebnu, takovou malou špinavou díru, kde piáno bylo, a já tam skládal písničky. Potom po rozpadu Mudcrutch jsem vůbec nechtěl hrát naše staré věci. Během natáčení Damn The Torpedoes jsme ji párkrát přehráli, ale vykašlali se na ni. Vůbec se s ní nepočítalo, až když jsme sestavovali desku, najednou Tori Swenson, jeden ze zvukových inženýrů, povídá: ‚Hele, já vím, že do toho nemám co mluvit, ale co ta Don’t Do Me Like That? Myslím, že byste ji měli sjet ještě jednou…‘ Všichni se otočili a zírali na něj, chtělo docela odvahu to říct. Tak jsme si ji znovu pustili a najednou všichni začali říkat, že to je fakt dobrý…“

  Přestože písnička přinesla Tomovi první opravdový hit, byl z toho poněkud nejistý: „Když pak vyšla jako singl a stal se z ní hit, byl jsem v šoku, protože jsem měl pocit, že to je úplně mimo celé album. Na jedné straně jsme měli album a na druhé tenhle hit. A on to byl ten špatnej hit. Jenže to prostě fungovalo.“

  Písnička zazněla také v řadě filmů, mimo jiné ve snímku Nějak se to komplikuje, kde si na ni zatančili Meryl Streep a Alec Baldwin.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...