Tom Jones – Thunderball

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Nazpívat titulní melodii nějaké bondovky je prakticky už padesát let poctou pro každého hudebníka. Nezřídka se tyto písně staly velkými hity, Paul McCartney za jednu získal dokonce nominaci na Oscara a zpěvačka Adele ji v této kategorii i proměnila. Hitem bondovky Thunderball byla stejnojmenná píseň Toma Jonese.

  V roce 1965 už byl Tom Jones známou hudební osobností díky hitům jako It’s Not Unusual nebo What’s New Pussycat?, ale nebyla to ještě taková superstar, kterou z něj brzy udělala countryová píseň Green, Green Grass Of Home. Mezitím Jones nazpíval právě titulní melodii čtvrté bondovky Thunderball (Kulový blesk).

  Hudbu pro Thunderball napsal dvorní skladatel bondovek John Barry. A právě tahle skladba mu dělala starosti, protože slovíčko Thunderball se mu nehodilo do žádného z melodických nápadů, které dostal. A tak se rozhodl problém obejít a zhudebnil raději text Mr. Kiss Kiss Bang Bang, což byla přezdívka, kterou Jamese Bonda přejmenovali Italové. Skladbu nazpívala Shirley Bassey, se kterou předešlá spolupráce na titulní melodii bondovky Goldfinger vyšla na jedničku. Jenomže právě to byl důvod, proč studio písničku Barrymu vrátilo. Jelikož Goldfinger byl velký hit, chtěli, aby opět titulní skladba kopírovala název filmu. Do premiéry filmu zbývaly dva týdny, a tak Barry napsal první, co ho napadlo. A písničku dostal Tom Jones, protože když se Shirley Bassey dozvěděla, že písničku nejen že z filmu vyhodili, ale že ji navíc v mezičase přetočili s Dionne Warwick, studio zažalovala.

  Barry: „Nemyslím, že by tehdy kdokoliv vnímal, o čem za zatracená slova vůbec byla.  A já doteď nevím, o čem ta písnička vlastně je. Ale zkrátka před námi ležel tenhle úkol a bylo potřeba ho rychle vyřešit.“ Samotná slova nenapsal Barry, ten pouze zhudebnil text, který dodal Don Black, další z letitých spolupracovníků bondovského týmu. Po letech prozradil: „První věc, kterou jsem u Thuderball udělal, bylo, že jsem otevřel slovník, abych zjistil, co to vůbec znamená. Chvíli jsem si lámal hlavu a nakonec to použil jako metaforu, však víte, ‚udeří jak kulový blesk‘.“

  Sám Tom Jones vzpomínal na nahrávání: „S Johnem Barrym jsme se sešli na téhle práci vůbec poprvé. (…) Říkal jsem si, pane bože, písnička pro film s Jamesem Bondem! Na co ale z celého natáčení vzpomínám nejvíc, je ta poslední hodně vysoká nota. John mi řekl, abych ji držel tak dlouho, jak jen to dokážu. Udělal jsem to, ale musel jsem se doslova držet stěny studia pro případ, že bych omdlel. Díky bohu se to nestalo. Sfoukli jsme to celé velmi rychle.“ V jiném rozhovoru upřesnil: „Zavřel jsem oči a držel tu notu tak dlouho, jak to šlo. Když jsem je pak otevřel, celá místnost se se mnou točila.“

  Perličkou je, že písničku Thunderball k filmu složil také Johnny Cash, jeho verze dokonce textově kopírovala děj filmu, ale studio nakonec upřednostnilo skladbu Barryho a Toma Jonese.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...