Tom Jones – She’s A Lady

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Mnoho zpěváků, kteří zazářili v šedesátých letech, nezvládlo změnu dekády a hudebních stylů a v sedmdesátých se pomalu a tiše vytratili ze scény. To rozhodně nemůžeme říct o siru Tomu Jonesovi, který v druhé dekádě své kariéry hned na počátku ukázal, že nikam nemizí. Poděkovat mohl singlu She’s A Lady.

    Tom Jones je zpěvák obrovského hlasu, jako autor si ale zdaleka nevěří tolik, jako zpěvák, takže většinu jeho hitů mu napsali jiní hudebníci nebo skladatelé. Na začátku 70. let mu např. písničku ušil na tělo kanadský zpěvák Paul Anka, který se proslavil nesmrtelnou Dianou.

    „Toma Jonese jsme poznal společně s Engelbertem Humperdinckem a jejich manažerem Gordonem Millsem,“ vzpomínal po letech Paul Anka. „Přijeli ke mně domů do New Yorku a dohadovali jsme spolupráci s mým vydavatelstvím. V noci jsme pak koukali na televizi a všichni pili šampaňské. Když jsme se druhý den vzbudili, nestačili jsme se se ženou divit. Snědli úplně všechno pot-pourrí (pozn. sušené vonné květy v okrasných sklenicích). Mysleli si, že to jsou brambůrky!“

    Samotnou písničku poté Paul Anka složil v letadle cestou z Londýna, kde byl hostem Jonesovy televizní show. Spolu s She’s A Lady Jones natočil i další Ankovu skladbu My Way, kterou předtím proslavil už Frank Sinatra. Více ale vsadil na první, rychlou písničku, přičemž My Way zařadil na „béčko“ singlu – a dobře udělal, singl vylétl po vydání až na 2.místo amerického Billboardu, což byl největší úspěch, jakého Jones v Americe dosáhl (zatímco v Anglii a jinde ve světě měl Nr. 1 hitů celou řadu, v Americe nikoliv). Perličkou je, že kytaru na nahrávce hraje Jimmy Page, původně studiový muzikant, ale v té době už také člen slavných Led Zeppelin.

    Během následujících let pak She’s A Lady přezpíval kde kdo – od singapurské Ervinny, přes rappera Shaggyho, až po maďarské metalové Superbutt. Zazněla také v mnoha filmech, např. Strach a hnus v Las Vegas (kde hlavní role hráli Johnny Depp a Benicio del Toro).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...