Tom Jones – Green Green Grass Of Home

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to muž, jakých hudební svět mnoho nemá. Když poprvé přijel navštívit Elvise, zastihl doma jen jeho ženu Priscillu, která jej ale rovnou požádala o autogram. S Elvisem potom byli blízcí přátelé až do králova odchodu. Tím člověkem byl Tom „Tygr z Walesu“ Jones.

  Za Jonesovu verzi Green Green Grass Of Home ale nemohl Elvis Presley, Tom ji poprvé slyšel od dalšího svého vzoru, kterým nebyl nikdo menší než Jerry Lee Lewis. „Sbíral jsem cokoliv, co Jerry Lee Lewis natočil, a dělám to dodnes,“ prozradil Jones v roce 2011. „V roce 1965 jsem byl v New Yorku a tam jsem si koupil Jerryho countryové album Country Songs For City Folks. Jasně z něj vyčnívala Green Green Grass Of Home. V roce 1966 přijel do Británie na turné, zrovna jsem tu písničku nahrál, řekl mi, že by si ji rád poslechl. Tak jsem mu ji v hotelovém pokoji pustil a on z toho byl úplně vedle, říkal mi, že jsem to nějak upravil, to aranžmá je skvělé, že to bude jednička. Odpověděl jsem, že v to taky doufám. A nakonec byla.

  Písničku napsal Curly Putman krátce předtím v roce 1964 a nazpíval ji nejprve Johnny Darrell. V jeho podání písnička nezabodovala, ale následující verze od Portera Wagonera už se probojovala do žebříčků. Jonese zaujala nejprve slova písně: „Slova jsou v téhle písně velmi důležitá. Ten kluk, který je vypráví, sedí ve vězeňské cele, ale vy se to dozvíte až na konci. To mě dostalo. Spousta lidí, kteří tu písničku milují, si dodnes neuvědomilo, jaký příběh vypráví. Příběh odsouzence, který čeká v cele na popravu a vzpomíná na svůj uplynulý život.

  Byla to skutečně trefa do černého. Když singl propagovali v televizi, Tom Jones nechal v návaznosti na text upravit scénu – odehrává se ve vězeňské cele. Písnička okamžitě zastínila předešlé Jonesovy desky, prodalo se jí během pár dnů 1 200 000 kusů. To slavila i vydavatelská firma Decca, protože tolik desek předtím žádný z jejich anglických svěřenců neprodal (včetně jejích největších hitmakerů Rolling Stones).

  Green Green Grass Of Home se stala obrovským hitem všude po světě, kupříkladu v Německu vedla žebříček plných sedm týdnů a navrch ji na další dva týdny vystřídala verze rakouského zpěváka Petera Alexandera. Převzali ji také Elvis Presley, Roger Miller, Kenny Rogers, Joan Baez, Grateful Dead, Johnny Cash, Merle Haggard nebo Bobby Bare. U nás ji pod názvem Vím, že jen sním nazpíval Pavel Novák, sáhl po ní ale také Karel Gott a na Slovensku Dušan Grúň (pod titulem Starý rodný dom).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...