Tina Turner – The Best

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V polovině 80. let se po velkém comebacku Tiny Turner zdálo, že ji nic nemůže zastavit. Vydávala hit za hitem i pro generaci, které mohla být matkou. Nicméně po úspěchu singlu z roku 1987 What You Get Is What You See jako by její desky polevily. Další pětačtyřicítky z alba Break Every Rule se prodávaly vlažně a na pořádný hit si musela Tina počkat dva roky. Ale stál za to.

  Tina chystala album Foreign Affair a potřebovala trhák. Nakonec zariskovala a vydala jako pilotní singl písničku, která předtím propadla v podání konkurenční zpěvačky Bonnie Tyler. Jednalo se o skladbu The Best, známou i s rozšířeným titulem jako Simply The Best. Písničku napsal zkušený hitmaker, který už ale v 80. letech pomalu ztrácel komerční dech: producent Mike Chapman. V 70. letech byl jedním z nejvytíženějších producentů, který skládal a produkoval hity popové a glamrockové britské scéně prezentované Sweet, Suzi Quatro, Smokie nebo Blondie. Konkrétně skladbu The Best složil s pomocí skladatelky Holly Knight.

  „Simply The Best je ojedinělou písničkou v tom, že je pozitivní a přitom to není nějaké vynucené pozlátko,“ řekla Holly Knight. „Je vážně těžké složit nějakou pozitivně laděnou písničku tak, aby vyzněla opravdu upřímně. Věřte mi, je to těžký úkol.“

  The Best původně nebyla určená ani pro Bonnie Tyler. Dvojice ji složila pro Paula Younga, který ji ovšem odmítl. Díky tomu se jí ujala Bonnie, ale ačkoliv zabodovala v Top 10 v Norsku, jinak se prodávala slabě, v Británii se zastavila už na spodní hranici první stovky. Přesto (nebo snad právě proto) v ní Tina Turner cítila nevyužitý potenciál.

  Producent Dan Hartman připojuje svou vzpomínku: „Když jsme o tom spolu poprvé mluvili, řekla mi, že to chce ostřejší, aby to zkrátka mělo šťávu. Něco, co bude znít pořádně živě. Celé album vznikalo velmi lehce, protože věděla, které písně chce nazpívat, takže půlku bitvy jsme měli vyhranou předem. Jediné, co jsem musel udělat, bylo sehnat hudebníky a techniky a zařídit, aby to znělo pěkně živě. Mimochodem, na saxofon hrál Edgar Winter.“

  Všechno skutečně vyšlo na jedničku, singl zabodoval velmi vysoko po celém světě, což pomohlo o pár dní později vydanému albu Foreign Affair, a jedno bylo jisté – Tina byla zpět na výsluní slávy. Navíc skladba začala žít vlastním životem. Britský Boxer Chris Eubank a závodník F1 Ayrton Senna si ji nezávisle na sobě vybrali jako své osobní motivační skladby. Podobně ji preferuje a na svém stadionu hraje skotský fotbalový tým Rangers Football Club. Soudí se, že právě jeho fanouškové výrazně pomohli úspěchu singlu v Británii (ve Skotsku se probojoval až na #1). Sama Tina skladbu znovu nazpívala v duetu s Jimmym Barnesem jako podpůrnou skladbu pro australskou ragbyovou ligu. Podobně jako například We Will Rock You od Queen, je i The Best velmi často využívaná jako hymna všemožných sportovních utkání od fotbalu a hokeje, až po wrestling. Využívají ji i politici při svých kampaních, Jim Carrey její fragment zazpíval, když předával cenu za celoživotní dílo herečce Meryl Streep.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...