Tina Turner – Private Dancer

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tina Turner je od počátku své kariéry zcela nepřehlédnutelnou postavou americké hudební scény. Hitové desky vydala v letech 60. (Ike And Tina Turner), 70., 80. i 90. Vůbec nejlépe se jí dařilo v letech osmdesátých a právě tam se za ní dnes vydáme. Zajímá nás skladba Private Dancer.

  Příběh Private Dancer ale začal u někoho jiného. Původně to totiž měla být skladba na albu Love Over Gold kapely Dire Straits. Napsal ji Mark Knopfler a s kapelou na ní pracovali, natočili hudební doprovod a pak přišel kámen úrazu – Markovi došlo, že pro mužský hlas se písnička prostě nehodí. A tak se na desku nedostala a Knopfler se rozhlížel, komu by ji věnoval. Vybral si dobře.

  Tina Turner: „Mark mi řekl, že ta písnička není pro kluka, že je to dívčí píseň. Nahrál ji, ale nechtěl ji použít, takže když mi přinesl její demo nahrávku, zpíval tam: ‚Jsem privátní tanečník, tančím pro peníze, dělej si se mnou, co budeš chtít‘. Tak jsem mu řekla, že má pravdu, že to rozhodně není písnička pro chlapa, ale že mně se líbí moc. Nebyla jsem si jistá, jestli je ta holka skutečná privátní tanečnice, nebo šlapka, ale brala jsem to tak jako tak.“

  Tina měla původně jen dozpívat vokál na hotový základ Dire Straits, ale protože nastal problém s právy mezi nahrávacími společnostmi, Dire Straits natočili pro Tinu nový základ – paradoxně na něm tentokrát nehraje autor, za Marka na kytaru zaskočil jiný mistr – Jeff Beck. Na saxofon hostoval Mel Collins, člen skupin jako King Crimson nebo Alan Parsons Project (a hudebník, kterého si „půjčovali“ i Eric Clapton, Rolling Stones nebo Roger Waters).

  Tina si byla písní tak jistá, že po ní pojmenovala celé nové album, které obsahovalo i další hity jako What’s Love Got To Do With It, Better Be Good To Me nebo Let’s Stay Together, stejně jako třeba výrazně zpomalenou předělávku hitu Beatles Help!. Samotná Private Dancer bodovala v Americe, Británii, Holandsku, Německu nebo Austrálii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...