Three Dog Night – Mama Told Me (Not To Come)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Psal se rok 1970, když byla v Americe spuštěna velmi populární rozhlasová hitparáda American Top 40, která se s úspěchem vysílala dalších 25 let. O první místo prvního vysílání se utkali Beatles, Elvis Presley a Three Dog Night. Kdo vyhrál? Překvapivě „černý kůň“ soutěže!

  Právě se rozpadlí Beatles šli do hitparády s baladou The Long And Winding Road, Elvis Presley s jedním ze svých tehdejších comebackových hitů The Wonder Of You. Three Dog Night sice zdaleka nebyli tak slavní jako jejich konkurence, ale přesto měli za sebou už Top 10 hity One nebo Easy To Be Hard. Vrchol žebříčků jim ale stále unikal.

  Three Dog Night, „tří-psí noc“, je výraz s kořeny v australské buši, kde jím tamní obyvatelé označují studené noci (ve smyslu, že je potřeba tří psů, aby člověka zahřáli). Trojku si navíc kapela do názvu přála kvůli tomu, že měla tři zpěváky (Danny Hutton, Chuck Negron a Cory Wells). Vznikla v roce 1967 v Los Angeles, v začátcích jim pomáhal Brian Wilson z Beach Boys a nakonec během své kariéry vydali hned 13 zlatých alb s více než dvacítkou singlových hitů.

  Mama Told Me (Not To Come) napsal původně jiný slavný hudebník – Randy Newman. A napsal ji pro Erika Burdona, kterému se právě rozpadla skupina Animals. Newmanův popis tehdejší nálady rozjeté scény v Los Angeles plné pití a drog Burdonovi zákonitě musel sednout a on písničku nazpíval na své album Eric Is Here (1966). Název písničky značí, že vypravěče jeho matka varovala, aby do těch míst vůbec nechodil. Sám Newman ji pak nahrál na své album 12 Songs v roce 1970, ale obě verze zcela zastínili právě Three Dog Night.

  Ti písničku nahráli v roce 1970 a vydali v květnu toho roku, jen měsíc po vydání Newmanovy verze. S nápadem přišel Cory Wells, který také zpívá hlavní hlas. Three Dog Night dali do písničky více rock and rollového ducha a kytarista Michael Allsup zaskočil nejednoho posluchače zvukem své kytary, která na nahrávce zněla spíše jako housle. Byla z toho vzápětí jednička v Americe, dvojka v Kanadě a trojka v Británii.

  Později se písně ujali také Tom Jones, P. J. Proby nebo Wilson Pickett, zazněla i v kultovním filmu Strach a hnus v Las Vegas, ale také v dramatu G. I. Jane (s Demi Moore) nebo v komedii Prostě sexy (s Cameron Diaz).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...