Thin Lizzy – Whisky In the Jar

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Hudební legenda Thin Lizzy za sebou zanechala celou řadu desek, které psaly rockovou historii. Stačí namátkou jmenovat The Boys Are Back In Town, Jailbreak, Waiting For An Alibi nebo Do Anything You Want To. Dnes se zastavíme u jejich prvního hitu, pro který se ovšem vydali do historie…

    Whisky In the Jar je stará irská lidovka o vojákovi, ze kterého se stane lupič, aby učinil svou dívku šťastnou. Žel dívka nedocení jeho lásku, zradí jej a on putuje do vězení. O samotném vzniku písně se mnoho neví, je možné, že předlohou byl Patrick Flemming, bandita popravený koncem 17. století, ale jisté to není.

    V 50. a 60. letech začala být písnička znovu velmi populární, za což mohli zejména irští Dubliners, ale brzy ji přezpívali např. také američtí Peter, Paul And Mary nebo původem Australané Seekers. Později ji nahrála Metallica (USA) nebo další Irové Pogues a U2. Vznikly ale také verze finské, islandské, norské, dánské či estonské. Nicméně všechny jsou ve světovém měřítku dodnes ve stínu právě Thin Lizzy, kteří ji natočili v roce 1972.

    První singl The Farmer (1970) irských Thin Lizzy nevzbudil větší ohlas, ale když jako druhý pokus poslali světu novou verzi této lidovky, rázem bodovali v Top 10 jak v Irsku (#1), tak brzy i celonárodním britském žebříčku (#6), stejně jako třeba v Německu (#7). Přitom to byla celé spíš náhoda, skupina na tuto písničku původně vůbec nesázela. Natočili skladbu svého leadera Phila Lynotta nazvanou Black Boys On The Corner. Když přemýšleli, co natočit na druhou stranu malé desky, někdo navrhl tuto starou lidovku, kterou všichni uměli. Vydavatelská firma ale měla jiný názor a tak se ze zamýšleného „béčka“ brzy stalo hitové „áčko“, které znělo ze všech rádií a odstartovalo dvaceti singlovou „hitovou šňůru“ kapely Thin Lizzy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...