Them – It’s All Over Now, Baby Blue

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se sejde více hudebních géniů pospolu, mnohdy to nedělá dobrotu. Ovšem, když Van Morrison nazpívá písničku Boba Dylana, problém nastat nemůže. Uměl to hned na počátku své hudební kariéry se skupinou Them. Tehdy si vybral It’s All Over Now, Baby Blue.

  Bob Dylan složil It’s All Over Now, Baby Blue pravděpodobně začátkem roku 1965 přímo pro nahrávání alba Bringing It All Back Home. Zařadil ji na závěr „akustické“ strany alba, ačkoliv kromě kytary a harmoniky na nahrávce slyšíme také elektrickou baskytaru.

  Nosil jsem tu melodii už nějakou dobu v hlavě,“ prozradil později Bob. „Pamatuju se, že když jsem ji pak skládal, vzpomínal jsem na jinou písničku Baby Blue, kterou zpíval Gene Vincent. Ta vždycky patřila mezi mé nejoblíbenější, jedna z těch, kterou jsem si zpívával ještě na střední. Samozřejmě ta moje byla o jiné Baby Blue…“ Ovšem kým byla ona skutečná „smutná holka“, kterou Bob v písni opouští, to nikdy neprozradil. Vzhledem k době vzniku písně chtěli mnozí v textu (a v mnoha dalších) vidět odkaz na Dylanův vztah s Joan Baez, který se krátce poté rozpadl. Ale sám Bob to nikdy nepotvrdil. Vzhledem k nepřítomnosti časování sloves v angličtině ovšem „dylanologové“ uvažovali i o variantě, že byla píseň věnovaná mužským adresátům, konkrétně se spekulovalo o zpěvácích Paulu Claytonovi a Davidovi Blue. A další možnou variantou je, že je písnička obecně adresována ortodoxním folkovým fanouškům, kterým se Bob začínal vzdalovat používáním elektrických nástrojů.

  Jednou z prvních skupin, která po skladbě sáhla, byla právě irská kapela (i když tehdy už spíš parta studiových hráčů) Them. Jejich zpěvákem byl Van Morrison: „Myslím, že jsem poprvé slyšel album The Freewheelin’ Bob Dylan v jednom obchodě na Smith Street. A říkal jsem si, jak je neuvěřitelné, že tenhle kluk nezpívá o nějaké lásce za měsíčku, na to on se vykašlal. Nešlo tady tolik o popové písničky, chápete, říkal jsem si, že se tady otevírají úplně nové dveře.“ Morrisona posléze okouzlila právě také It’s All Over Now, Baby Blue a zařadil ji do repertoáru své skupiny Them.

  Them pořídili nahrávku na album Them Again. Když se posléze přeformovali na Belfast Gypsies (po Morrisonově definitivním odchodu na sólovou dráhu), natočili ještě novou předělávku bez dosavadního leadera. Tu již dávno zavál čas, ovšem Van Morrison se k písni vracel na svých koncertech mnohokrát a v roce 1984 si ji zazpíval dokonce živě i jako duet s autorem. I původní verze s Them si cení natolik, že ji v roce 1993 zařadil na výběr svých hitů (ačkoliv jejich verze ve své době v britské ani americké hitparádě nebodovala, žebříčkovým hitem se stala ale např. v Německu).

  Baby Blue převzalo i mnoho dalších hudebníků, u nás Viktor Sodoma s Matadors, v zahraničí např. Byrds, Joan Baez, Joni Mitchell, Marianne Faithfull, Bryan Ferry, Manfred Mann’s Earth Band, Echo & The Bunnymen, Grateful Dead, Richie Havens, Steve Howe, Chris Farlowe, Animals nebo Bad Religion. Dylanův kamarád George Harrison má odkaz na hit ve své retrospektivní písni When We Was Fab.

  Vzhledem k tomu, že sestava skupiny Them se v polovině 60. let stále měnila a nahrávky vznikaly mnohdy za účasti studiových hudebníků, spekuluje se, že kytaristou na nahrávce je Jimmy Page, který tehdy s Them ve studiu také pracoval.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...