Them – Here Comes The Night

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Van Morrison je dnes světoznámá hvězda první velikosti, ale v polovině šedesátých let to byl „pouze“ řadový člen severoirské skupiny Them, byť ten, který byl jakožto sólový zpěvák nejvíc vidět. Největším hitem Them byla pak nahrávka Here Comes The Night.

  Here Comes The Night napsal zkušený skladatel Bert Berns (někdy vystupující pod jménem Bert Russell), který napsal takové hity jako Twist And Shout, Hang On Sloopy nebo Piece Of My Heart. Sám autor nakonec nahrávku Them i produkoval (na stejné session natočili i další svůj hit Baby Please Don’t Go). Perličkou je, že na sólovou kytaru hostoval tehdy ještě studiový kytarista a budoucí člen Led Zeppelin Jimmy Page, na klávesy hrál zase slavný studiový hudebník Phil Coulter (který hostoval např. s Tomem Jonesem, Rolling Stones, Jerrym Lee Lewisem a dalšími).

  Slovo má kytarista kapely Billy Harrison: „Pamatuju se, jak jsme seděli ve studiu firmy Decca a Bert řekl, že má rozdělanou písničku, což byla právě Here Comes the Night. Ale jediné, co měl hotové, byl jenom ten základní riff, sedli jsme na to i s kapelou a výsledkem je to, co dnes slyšíte.“ Klávesista Phil Coulter dodal: „Hned jak jsem to slyšel, jsem věděl, že je to trhák. Už když jsme na ní dělali, bylo jasné, že tohle bude hit. “

  Stejně hitová ale byla i Baby Please Don’t Go, kterou kapela vydala jako první singl s představou, že Here Comes The Night bude následovat. Firma Decca ale byla nedočkavá a nabídla píseň další hvězdě jejich „stáje“, skotské zpěvačce Lulu. Ta skutečně písničku v uhlazeném aranžmá natočila a k nemilému překvapení celé kapely poslala do světa na konci roku 1964. Velký hit z toho ale nebyl (v žebříčku č. 50) a když vydali svou verzi Them o čtyři měsíce později, prodalo se za jediný den na tu dobu neuvěřitelných 16 tisíc kopií. Ze singlu byl rázem hit a kapela s ním vystoupila ve dvou nejsledovanějších hudebních TV show Ready Steady Go a Top Of The Pops. Van Morrison k televiznímu vystoupení ale řekl: „S Them jsme nikdy nechtěli dělat nic takového. Ty playbacky v televizi, bylo nám to celé jen pro smích a skutečně jsme tím pohrdali. A pak jsme tam najednou byli taky, což bylo skutečně směšný. Byli jsme ponoření do blues, to byl náš styl a najednou jsme si museli navléct ty oblečky, nechat si udělat make-up a všechno tohle…“

  Van Morrison zařadil ještě koncertní verzi Here Comes The Night na své album It’s Too Late To Stop Now, svou verzi nazpíval také David Bowie nebo skupiny jako The Exciters, The Rivals a The Fabulous Thunderbirds.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...