Them – Baby Please Don’t Go

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Severní Irsko, Belfast, rok 1964, Van Morrison zakládá skupinu pojmenovanou podle deset let starého hororu Them. Už za pár měsíců jsou v nahrávacích studiích firmy Decca a ani ne za rok vystupují vedle největších hvězd britské scény na koncertě vítězů anket časopisu NME. Mohl za to úspěch jejich singlu Baby Please Don’t Go

  První singl skupiny Them sice propadl, ale Baby Please Don’t Go už byl zásah do černého. Prastará bluesová píseň je autorsky připisovaná Big Joeu Williamsovi, který ji na šelakovou desku nazpíval v roce 1935. Nicméně jde o černošský bluesový tradicionál, tedy lidovku, jejíž kořeny sahají pravděpodobně kamsi do 19. století. Text je o vězni, který prosí svou milou, aby jej neopouštěla. Sám Williams měl říct, že skladbu napsala jeho žena Bessie, což ale příliš pravděpodobné není. Každopádně písnička se právě díky Williamsovi stala standardním číslem mnoha zejména chicagských bluesmanů a právě tam se Van Morrison učil.

  Ovšem Them se Baby Please Don’t Go konkrétně nenaučili od Williamse, ale od další legendy černošského blues – Johna Lee Hookera. Právě jeho desku Highway Of Blues si totiž devatenáctiletý Van Morrison koupil: „Byla tam Baby Please Don’t Go a pár dalších písniček, ale ona z nich byla jediná rychlá. Říkal jsem si, že je tím naprosto unikátní, byla zkrátka jiná než ostatní, jako by měla svou vlastní duši…“ Ostatně Morrison si ji o mnoho let později (1992) s Hookerem osobně zahrál na koncertě (najdete ji na Hookerově DVD Come See About Me).

  Them píseň nahráli v říjnu 1964. Vedle členů skupiny se natáčení zúčastnil jako studiový hudebník Jimmy Page (ano, Ten Jimmy Page), byť měl hrát pouze doprovod, sólovou kytaru natočil kytarista Billy Harrison. Prameny se také velmi rozcházejí v tom, kdo na nahrávce bubnuje, ve hře je jak tehdejší bubeník kapely Ronnie Millings, tak studiová esa Andy White (který např. natáčel první singl Beatles Love Me Do), nebo Bobby Graham (např. rané nahrávky Kinks). To ale koneckonců není tak podstatné. Výsledek zněl skvěle a brzy zabodoval v britské Top 10. Když ovšem později singl vyšel v Americe, Baby Please Don’t Go zcela zastínila druhé strana desky, vlastní Morrisonova písnička Gloria. O té ale zase jindy…

  Skladba Baby Please Don’t Go je dnes v Bluesové i v Rock and Rollové síni slávy a do repertoáru ji zařadily takové hvězdy jako Bob Dylan, Georgie Fame, MC5, Paul Revere & The Raiders, Amboy Dukes, Cuby And The Blizzards, Alvin Lee, Doors, Al Kooper, Gary Glitter, Budgie, Paul Butterfield, AC/DC, Curved Air, John Mellencamp nebo Tom Petty & The Heartbreakers.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...