? & The Mysterians – 96 Tears

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina, jejíž název zamotal hlavu nejednomu moderátorovi, to jsou ? & The Mysterians. Dnes už můžeme prozradit, že pod oním otazníkem (anglicky vyslovováno jako „Question Mark“) se skrývá Rudy Martinez. Největším hitem kapely dodnes zůstává skladba 96 Tears (96 slz).

  ? & The Mysterians byla parta potomků přistěhovalců, kteří se usadili v Michiganu. Původně vystupovali jako trio: Bobby Balderrama a Larry Borjas hráli na kytary, Robert Martinez na bicí. Teprve když se skamarádili se zpěvákem Rudym Martinezem a klávesistou Frankem Rodriguezem, daly se věci do pohybu. Po narukování Borjase a bubeníka Martineze do Vietnamu přibrali nového baskytaristu (nejprve Fernando Aguilar, poté Frank Lugo) i bubeníka (Eddie Serrato) a skupina byla připravena – 96 Tears vyšla v srpnu 1966.

  Rudy Martinez popisuje kuriózní vznik písně: „Little Frank (Rodriguez) přišel s takovou melodií, začal ji zpívat a já povídám, že už jsem to někde slyšel a že se nehnu z místa, dokud nezjistím, odkud tu melodii i ten název znám. Musel to hrát snad tři čtvrtě hodiny dokola, už z toho všichni šíleli. A pak mi to došlo – byla to melodie, kterou jsem složil já sám.“

  Kapela písničku nejprve natočila v domácím studiu a nechala vylisovat pět stovek kopií malou texaskou firmou Pa-Go-Go, která je podporovala. Desky rozeslali rozhlasovým společnostem, přičemž se hned v několika z nich písnička brzy stala hitem, o který si posluchači psali i volali. Nahrávky se proto ujala větší firma Cameo Records a poslala ji do celých Spojených států. Koncem října 1966 potom z vrcholu Billboardu odsunula Reach Out I’ll Be There od Four Tops a z kapely ? & The Mysterians byly rázem hvězdy.

  96 Tears byla takovým hitem, že ji později znovu oživili např. Aretha Franklin, Jimmy Ruffin z Temptations, Garland Jeffreys, Stranglers, Primal Scream, Suicide nebo Fuzztones. Skupina B-52’s zase na píseň odkazuje ve svém hitu z roku 1989 Deadbeat Club. Ačkoliv ? & The Mysterians poté ještě čtyřikrát v žebříčku Billboard zabodovali a nejde je označit za jednohitovou skupinu, žádná z dalších písní se slávě prvního hitu už nevyrovnala.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...