The 5th Dimension – Aquarius / Let the Sunshine In

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Muzikál Hair je dnes slavný hlavně díky skvělému filmovému zpracování Miloše Formana, ale skutečný muzikál měl premiéru o 12 let dříve v roce 1967 (kde jinde, než na Broadwayi). A během let se z něj hity stalo hned několik písní, zejména Aquarius, Let the Sunshine In nebo Good Morning Starshine. Dvě do jedné spojila kapela 5th Dimension…

  Skupina „Pátá dimenze“ už byla v té době hodně známá, do amerického Billboardu vyslala všech osm předešlých singlů a pod dojmem úspěchu muzikálu se rozhodli natočit písničku Aquarius (někdy nazývanou jako Age Of Aquarius). Přesto jim to producent Bones Howes rozmlouval, protože už pár kapel své štěstí s touto melodií zkusilo a hit z toho nebyl. Šel se přesto na muzikál Hair podívat a zaujala ho v něm více další melodie Let The Sunshine In, proto kapele vzápětí nabídl, aby obě písně spojili do směsky, tzv. medley. Spolu s pěveckým aranžérem Bobem Alsivarem přearanžovali písně do stejné tóniny a ve studiích v Los Angeles natočili hudební doprovod písně. S výsledkem odjeli za 5th Dimension do Las Vegas, protože kapela tam tehdy otevírala koncertní show Franka Sinatry. Měli tam k dispozici jen primitivně vybavené neodhlučněné studio, kde se muselo nahrávání přerušit pokaždé, když projížděl kolem vlak.

  Ale výsledek stál za to, singl vyskočil na vrchol amerického žebříčku na plných šest týdnů a zcela zastínil všechny předešlé hity 5th Dimension (snad s výjimkou Up-Up And Away, která získala Grammy), nicméně právě i Aquarius / Let The Sunshine In vynesl kapele hned dvě další Grammy za nahrávku roku a nejlepší vokální výkon kapely za rok 1970. Získala zlatou, posléze i platinovou desku a v žebříčku 500 nejlepších písní historie rocku a popu podle časopisu Rolling Stone obsadila 57. místo.

  V 90. letech pak slávu písničky ještě oživil film Forrest Gump, stejně jako seriál Simpsonovi, během své prezidentské kampaně písničku používal i Barack Obama. Přezpívalo ji mnoho slavných hudebníků, namátkou: Engelbert Humperdinck, Diana Ross & The Supremes, Spencer Davis Group nebo Julie Driscoll.

  Jim Lovell, který byl jedním z astronautů na posádce slavné mise Apolla 13, také říkal, že právě tuto písničku si ve vesmíru pouštěli, protože Aquarius byl název lunárního modulu, který v raketě měli a který nakonec po nehodě posádce zachránil život při jejich neuvěřitelné cestě zpět na Zemi.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...