Temptations – Papa Was A Rollin‘ Stone

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tuláci jsou věrným a častým námětem ve všech směrech umění, zejména v literatuře a písních. Stejně tak i v písni Papa Was A Rollin‘ Stone legendárního amerického kvinteta Temptations. Dnes se na ni v hudební knihovně podíváme zblízka.

  Papa Was A Rollin‘ Stone napsali producent Norman Whitfield a skladatel Barrett Strong jedni ze skladatelských pilířů hudební stáje Motown, kteří napsali tak nesmrtelné hity jako Just My Imagination (Temptations a Rolling Stones), War (Edwin Starr) nebo I Heard It Through The Grapevine (Marvin Gaye, Smokey Robinson, CCR). Nejprve ji do světa pustila skupina Undisputed Truth, jejichž verze se zastavila na nižších místech amerického Billboardu, takže slávu jí vtiskli právě až Temptations, kteří ji usadili na jeho vrchol na podzim roku 1972.

  Původně dvanáctiminutový opus (pro singl nakonec zkrácený na sedm minut) získal následujícího roku hned dvě ceny Grammy, jednu za nejlepší vokální výkon a druhou získali skladatelé za nejlepší píseň roku, oboje v oblasti R&B (třetí cenu dostala ještě instrumentální B strana singlu). Navíc se píseň později dostala mezi 200 nejlepších podle časopisu Rolling Stone. A pro úplnost to byla poslední ze čtyř žebříčkových jedniček skupiny (Temptations celkem 37x zabodovali v první padesátce Billboardu).

  Traduje se, že zpěvák Dennis Edwards písničku nenáviděl a odmítal nazpívat úvodní verše, ve kterých se zpívá: „Bylo to 3. září, den, kdy umřel můj táta“, protože jeho otec skutečně toho dne zemřel (proti legendě mluví ale to, že řada pramenů uvádí, že jeho otec zemřel 3. října, nikoliv září). Reálněji zní varianta, že perfekcionista Whitfield nutil Edwardse jeho part tolikrát přezpívat ke své představě, až to vedlo k ostré hádce, která poznamenala celé natáčení i jejich vztah s tímto producentem. Navíc se skupině nelíbilo, že je v písni větší důraz na hudební stránku než jejich vokály, které začaly až po dvouminutové předehře (Temptations byli vokálním kvintetem, na nástroje hráli najatí studioví hráči). Tak či tak, přes všechny neshody se singl Papa Was A Rollin‘ Stone prodával po tisících denně a přinesl Temptations obrovský hit.

  Písničku později nazpívali také Bill „Wolf“ Wolfer (s vokály hostujícího Michaela Jacksona), George Michael nebo na své zatím poslední album Goin’ Back také Phil Collins.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...