T. Rex – Metal Guru

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Skupina Tyrannosaurus Rex, či jak si postupně začali zkráceně říkat T. Rex, byla na počátku sedmdesátých let doslova zjevením na britské hudební scéně. Charismatický Marc Bolan si podmanil srdce mnoha posluchačů (a zejména posluchaček) a kapela vydávala hit za hitem – jedenáct singlů v řadě se umístilo v Top 5, z toho čtyři až na vrcholu – včetně písně Metal Guru.

    Metal Guru o dva měsíce předcházela vydání alba The Slider, kterému tak znatelně pomohla ke skvělému prodeji v Británii i Americe. Autorem písně je přímo Marc Bolan: „Je to píseň o oslavě života. Metal Guru zastupuje všechny bohy, které známe. Já sám věřím v Boha, ale nepatřím k žádné náboženské skupině. Metal Guru je tedy myšlený jako speciální bůh, bůh bohů.“ Navíc Marc Bolan došel během těchto hrátek s filosofií a náboženstvím k poměrně netradičnímu závěru, který přenesl do svého osobního života: „Přemýšlel jsem, jak se asi takový bůh cítí, tak sám a bez telefonu. Inspirovalo mě to k tomu, že jsem přestat telefon používat. Jen pár lidí dnes ví, kde mě zastihnout.“

    Bolan byl tehdy v takové formě, že skladba z B strany singlu – Lady – by zcela suverénně sama obstála jako hitové „áčko“ (ostatně nabízíme ji i ve vysílání Oldies radia). Na samotné nahrávání desky, které vedl uznávaný producent Tony Visconti (David Bowie, Moody Blues, Strawbs, Iveys/Badfinger aj.), si Bolan pozval hosty z Ameriky, zpěváky skupiny Turtles: Howarda Kaylana a Marka Volmana.

    Metal Guru (výrazně sama inspirovaná klasickým rock and rollem That’ll Be The Day od Buddyho Hollyho) později pronikla do repertoáru i jiných skupin (např. Rooney) a řadu dalších inspirovala (např. skladba Panic od Smiths). Jako každý módní artikl vzbuzovala různé reakce. Kupříkladu recenzenti časopisu Melody Maker ji zcela odsoudili, naopak básník Pete Brown (svého času dvorní textař Cream) ji označil za dosud textově nejlepší Bolanovu skladbu. Ať ji ten či onen vnímal jakkoliv, Metal Guru je nadčasový hit dodnes znějící z mnoha rádií po celém světě.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...