Swinging Blue Jeans – You’re No Good

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Liverpoolská skupina Swinging Blue Jeans není kapelou mnoha hitů, ale vždy z ní bylo cítit ohromné nadšení, které do svých koncertů a desek dávala. Dodnes vystupuje na britské revivalové scéně, ačkoliv v ní nehraje už jediný původní člen sestavy, která natočila všechny jejich slavné hity. Dnes nás z této kolekce zajímá You’re No Good.

  Ačkoliv si svůj první hit (It’s Too Late Now) složili hudebníci sami, konkrétně zpěvák Ray Ennis, na dalších A stranách svých desek většinou dávali přednost převzatým skladbám, což byl z větší části tlak producenta Wallyho J. Ridleyho. Zejména poté, co zabodovala jejich verze téměř zapomenutého rock and rollu Chana Romera Hippy Hippy Shake.

  Bezprostředně po úspěchu Hippy Hippy Shake chtěla skupina natočit předělávku písně You’re No Good, ale Ridley tlačil, ať naváží na rychlou vypalovačku písní stejného kalibru, takže kapela nazpívala Good Golly Miss Molly od Little Richarda. Ray Ennis to komentoval: „Měli jsme dobrého zvukaře v Normanu Smithovi, ale i ten musel dělat to, co chtěl Wally. Většinou to probíhalo tak, že Wally přinesl píseň a my jsme dostali čas ji nazkoušet. Pak jsme šli do studia a nahráli ji. Finálový mix jsme většinou ani neslyšeli. EMI tehdy měli hit s Beatles, ale oni byli snad jediní, kdo měl úplnou volnost při výběru nahrávaných skladeb.“ Na další singl už ale kapela You’re No Good prosadila.

  Píseň byla přitom spíše ženskou záležitostí (ovšem absence časování u britských sloves tento problém lehce eliminovala). Nejprve ji nazpívala Dee Dee Warwick v produkci slavných hitmakerů Jerryho Leibera a Mikea Stollera, ale skutečný hit z ní v roce 1963 udělala až Betty Everett. Produkční Calvin Carter vzpomínal na natáčení s Betty: „Když jsme kapele přehrávali výsledek nahrávání do studia, muzikanti z kapely Dells stáli na dřevěné podlaze, kde obyčejně sedávali členové orchestru. A začali si všichni podupávat do rytmu na té dřevěné podlaze. Hned jsem řekl technikovi, aby tam dal mikrofony, dodalo to písni přímo ďábelský beatový rytmus.“ Nahrávka s Betty se prak probojovala na 5. pozici žebříčku Cashbox.

  Swinging Blue Jeans svou verzi natočili v zenitu merseybeatové horečky v květnu 1964 a vystoupili s ní i v hudebním klipovém filmu Swingin’ UK. V Británii si potom vedli ještě lépe než Betty, a singl se usadil na #3. Když potom písničku o dalších 10 let později nazpívala znovu dívka – Linda Ronstadt – měla s ní vůbec největší ohlas – #1 v americkém Billboardu.

  You’re No Good do svého repertoáru zařadili také Elvis Costello, Dusty Springfield, Ike & Tina Turnerovi, Jose Feliciano, Lulu, Michael Bolton nebo Van Halen. U nás ji s českým textem Pavla Vrby Jsi jen blud už v 60. letech předělala Marie Rottrová. V angličtině ji za doprovodu Karla Duby dokonce zpíval Josef Zíma.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...