Sweet – Tom Tom Turnaround

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se potkal číšník z londýnského nočního klubu Nicky Chinn s emigrantem z Austrálie Mikem Chapmanem, mezi těmi dvěma cosi tvůrčího zajiskřilo. Oba se zabývali muzikou a zkoušeli psát písničky a napadlo je, že by to mohli zkusit spolu. Jako Lennon s McCartneym nebo Jagger s Richardsem. A vše potom odstartovala píseň Tom Tom Turnaround, která zaujala Mickieho Mosta, producenta hitů Animals, Herman’s Hermits či Donovana.

  Bylo nám jasné, že potřebujeme někoho, kdo natáčí hitové desky,“ vzpomínal Chapman. „Nechtěli jsme obcházet vydavatelství a přesvědčovat o našich písních někoho, kdo nemá páru, o čem je řeč. Sehnal jsem soukromé číslo Mickieho, což bylo dobré, bál jsem se, že v kanceláři bychom neprošli přes nějakou sekretářku. Zavolal jsem mu, zvedla to jeho žena Chris a předala mu sluchátko. Tak povídám: ‚Píšeme hity a bylo by myslím fajn, kdybyste si je poslechl.‘ Micky odpověděl: ‚OK, zítra v 11:30 dopoledne.‘ Přehráli jsme mu pár věcí a jemu se nic nelíbilo! Dokud jsme nezahráli poslední, co jsme měli, Tom Tom Turnaround.“

  Ke skupině Sweet se ale písnička dostala oklikou, nejprve ji nahrála australská kapela New World, která s Mostem měla také podepsaný kontrakt – a hit vyskočil do Top 10 na #5. Tím de facto začala velmi plodná spolupráce hitmakerů Chapman–Chinn s několika kapelami naráz. Jednou z nich byli právě Sweet.

  Sweet hledali nějaký stabilní tým pro spolupráci, který by jim mohl skládat písně. Jejich producent Phil Wainman je spojil s oběma skladateli a chemie opět zafungovala – hned první spolupráce Funny Funny se stala velikým hitem a Chapman–Chinn pro Sweet začali skládat písně. Druhý hit byl o tanečníkovi jménem Co-Co, což vedlo k nahrání první LP desky Sweet nazvané slovní hříčkou vycházející z názvů hitů – Funny How Sweet Co-Co Can Be (Je legrační jak sladký dokáže Co-Co být). Právě na ni natočili i svou verzi hitu Tom Tom Turnaround ve více rockovějším podání, než byla countryově laděná verze New World.

  Písničku později přezpíval např. německý zpěvák a herec Roy Black nebo Alan Silson z kapely Smokie.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...