Sweet – Little Willy

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Sweet patří mezi legendy 70. let, kdy vydávali hit za hitem. Nebyly to žádné filosofické básně, hudebně také nijak neomračovaly překvapivými výkony, ale byly melodické, snadno zapamatovatelné, svižné, měly tempo a prodávaly se jich miliony. V Americe se nejlépe chytil Little Willy.

  Všechny rané singly Sweet napsali dva skladatelé, kteří měli pod palcem téměř celou glam rockovou scénu v Británii, Nicky Chinn a Mike Chapman, kteří psali nejen pro Sweet, ale pracovali i se Suzie Quatro, Smokie, Mud, Arrows nebo Racey, později s Blondie nebo Knack, občas jsou přirovnávaní k americkým rock and rollovým hitmakerům Jerrymu Leiberovi a Mikeu Stollerovi.

  Little Willy vycházela z kytarového riffu The Who z I Can’t Explain a bubenického tempa konkurenčních Slade. Písnička měla přesně ty ingredience, které dělaly glam rock v Británii tak populární, a Sweet ho podpořili ještě svými nablýskanými obleky a image. Kritikové sice kroutili hlavou, ale hit byl zaručený a singl se chytil dokonce i v Americe, kde jinak Sweet neměli zdaleka takový ohlas jako v Evropě (dokonce se v Americe vyšplhal v žebříčku ještě výš než v domovské Británii), prodalo se ho víc jak milion kusů a dostali za něj zlatou desku (jedničkou se stal např. v Dánsku, Německu nebo Kanadě). 

  Interpret: The Sweet
  Autoři: Nicky Chinn a Mike Chapman
  Rok vydání: 1972

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...