Sweet – Fox On The Run

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V 70. letech byl v Anglii na vrcholu zájmu styl zvaný glam rock a skupina Sweet se vezla právě na jeho vlně. Nesnažili se o nějakou progresivní vlnu (kterou prezentoval v tomto směru např. David Bowie), spíš mysleli na to, že každá éra potřebuje jednoduchou bezstarostnou muziku, která neřeší žádné zásadní otázky a je určena hlavně k tanci a zábavě.

  A lidé takovou muziku skutečně potřebovali, zejména v době padajících ideálů konce šedesátých let. Sweet se přesně trefili do nálady doby. Bez nějakých oslňujících hudebních myšlenek vydávali desku za deskou, které si počínaje singlem Funny Funny (1971) nadšeně kupovali fanoušci (hlavně fanynky) nejdříve po celé Anglii, vzápětí Evropě a pak celém západním světě.

  Už v pořadí čtrnáctým hitem, který figuroval v hitparádách od Anglie přes Německo, Skandinávské země a Benelux až po Austrálii a USA byla v roce 1974 píseň Fox On the Run. Autorsky je pod ní podepsaná celá skupina. A v textu zpěváka nehoní žádná liška, jak by slovník u slovíčka „Fox“ nabídl na prvním místě, ale jde o slangový výraz označující nejoddanější fanynky (v angličtině také „groupies“).

  Sweet natočili písničku ve dvou různých (ale velmi podobných) verzích, přičemž jedna vyšla na albu Desolation Boulevard a druhá na singlu. Po celosvětovém úspěchu hit pochopitelně sváděl i další hudebníky k natáčení nových verzí, konkrétně tak udělali např. Scorpions (v němčině), Eric Singer, Red Hot Chili Peppers, Sweet Savage nebo Ace Frehley.

  Písnička vynesla skupině zlatou desku za milionový prodej a zazněla v několika filmech, např. v Omámení a zmatení, dále v komedii o fanoušcích skupiny Detroit Rock City (ovšem fanoušcích nikoliv Sweet, ale Kiss) nebo v akčním drama Catch .44 s Brucem Willisem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...