Sweet – Ballroom Blitz

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jako všechny zásadní hity skupiny Sweet i Ballroom Blitz pro ně napsal stabilní tým hitmakerů a producentů Nicky Chinn a Mike Chapman. Vlastně si vybrali poměrně ožahavé téma vycházející ze skutečné události. V roce 1973 skupina Sweet vystoupila ve skotské Grand Hall v Kilmarnocku. Než svůj set dohrála, byla zahnána lahvemi vrhanými na podium. Pravda, šlo prý o rvačku v klubu způsobenou odmítnutím dívky, ne nespokojenost nad schopnostmi kapely. Alespoň tak to říká text písně.

  Sweet už v úvodu písničky nažhavovali své fanynky, když zpěvák Brian Connolly pomalu vyjmenovává členy skupiny a ptá se jich, zda jsou připraveni pustit se do Ballroom Blitz. „Chapmanovi šlo o to, aby zbytku světa ukázal, že jsme celá kapela,“ řekl k tomu po letech baskytarista a zpěvák Steve Priest. „Protože když máte blonďatého hlavního zpěváka, ostatní poněkud splývá,“ dodal s úsměvem.

  Sweet skladbu nahráli v roce 1973, tehdy se nedostala na žádnou z jejich LP desek, vyšla pouze jako samostatný singl (alespoň v domovské Británii). A rázem se vydal na vítězné tažení žebříčky po celém světě, do první trojky se probojoval v Británii, Německu, Austrálii, Norsku, Kanadě, Holandsku nebo Švýcarsku. Skvěle zabodoval i v Americe, kde v Billboardu obsadil 5. místo. Nakonec získal zlatou desku za miliónový prodej.

  Skladatel Nicky Chinn na otázku, kterou ze svých písní považuje za nejlepší, odpověděl: „Napadají mě jedna nebo dvě, ale Ballroom Blitz je asi moje nejoblíbenější. Myslím, že to má v sobě všechno: je tam drama, je to skvěle odzpívané, kapela skvěle hraje.“

  Quentin Tarantino údajně zvažoval, zda použít písničku ve filmu Gauneři (1992), ale nakonec sáhl po hitu Stealers Wheel – Stuck In The Middle With You. Každopádně se Ballroom Blitz dostala do komedie Waynův svět (1992) nebo do francouzského rovněž úsměvného snímku Nebojím se života (1999).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...