Suzi Quatro – Devil Gate Drive

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Téměř každoročně zajede Suzi Quatro odehrát nějaký koncert do České republiky. Není divu, fanoušků zde má skutečně požehnaně. Ostatně tato Američanka okouzlila už v 70. letech zejména celou Evropu či Austrálii. Její slávu odstartoval hit Can The Can, my si dnes připomeneme čtvrtý zářez do evropských hitparád, Devil Gate Drive.

  Stejně jako mnoho dalších Suziných hitů, i Devil Gate Drive napsal osvědčený tým producentů a skladatelů Nicky Chinn a Mike Chapman. Právě oni stáli nejen za slávou Suzi, ale také Sweet, Smokie, Mud či za některými hity Tiny Turner, Arrows a Huey Lewis And The News. Díky neobvyklým úspěchům jejich tandemu se jim začalo v hudebních kruzích přezdívat zkratkou ChinniChap.

  Suzi tehdy hostovala v americkém sitcomu Happy Days, hrála postavu zpěvačky ze skupiny Leather Tuscadero And The Suedes, proto nebylo divu, že hit rovnou v seriálu upotřebila. Nahrávku do televize ale producent na zakázku posunul do více revivalového stylu začátku 60. let, což snad způsobilo, že singl nakonec v Americe nijak nebodoval. Zato v Británii či Austrálii Devil Gate Drive letěl vzhůru. Kdosi vypustil fámu, že Suzi uzavřela sázku: Když to deska dotáhne až na #1, udělá striptýz přímo v nejsledovanější hudební TV show Top Of The Pops. Když se jí na to zeptali po letech v rozhovoru, doslova vyprskla smíchy: „Rock and Roll, to je muzika puberty. Ale já vždycky tvrdila, že můžete být sexy i oblečená. Vlastně možná ještě více sexy!“

  V roce 2009 se zpěvačky během australského turné zeptali, kterou ze svých písní má nejradši. „No…možná Devil Gate Drive je jedna z takových těch speciálních. Je to jedna z takových, co nakopnou atmosféru. Takových písní je jen pár, říkám tomu osvědčený ‚ohřívák’. Když nikdo na párty netancuje, pusťte tuhle desku a všechny rozhýbe.“

  Nakonec singl vynesl Suzi Quatro nejen další hit #1, ale i její první zlatou desku a byl mnohem důležitější pro rock, než by se na první pohled zdálo. Suzi nevnesla do hudby nějaký převratný hudební prvek, žádné progresivní postupy či experimenty. Převratným prvkem byla ona sama, protože po smrti Janis Joplin hudebnímu světu chyběla výrazná rockerka. Suzi navíc byla zpívající baskytaristka, což bylo ve své době samo o sobě velmi neobvyklé. A Suzi díky hitu Devil Gate Drive zase trochu více pootevřela dveře pro budoucí hvězdy jako Joan Jett či skupinu Heart.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...