Suzi Quatro – 48 Crash

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1973 konečně prorazila Suzi Quatro, za což mohl singl Can The Can. O drobné divoké baskytaristce se rychle začalo mluvit a čekalo se, s čím přijde teď. Její druhý hit se jmenoval 48 Crash

  Suzi jej napsala spolu s producenty Mikem Chapmanem a Nickym Chinnem po turné, které jela jako předskokan kapel Slade a Thin Lizzy. Suzi k sobě rychle poutala pozornost. Pocházela z Ameriky, kde se snažila prorazit s rodinnou dívčí kapelou The Pleasure Seekers, ale úspěch neměly. Pak se v Portugalsku chytil její sólový singl Rolling Stone a Suzi jela do Evropy hledat štěstí. Našla ho brzy, hudební scéně rockerka s (bas)kytarou chyběla a hit Can The Can z ní udělal hvězdu po celé Evropě (domovská Amerika ji vyjma jednoho duetu s Chrisem Norman ostentativně ignorovala vždy).

  Jak už bylo řečeno, 48 Crash vydala Suzi jako nástupce hitu Can The Can v létě 1973 a brzy vyskočila na 3. místo britského žebříčku. Do první desítky se protlačila i v Německu, Švýcarsku, Norsku, Itálii nebo Rakousku a v Austrálii vyskočila na první místo, než ji tam odsud sesadil tým Ringo Starr – George Harrison s písničkou Photograph.

  A co že znamená onen zvláštní název „Náraz 48“? Spisovatel D. J. Taylor v něm sice zkoušel hledat nějaké ohlasy hospodářské krize roku 1848, ale jednoduše ona číslovka 48 označovala  věk. Přesněji věk muže, a ještě přesněji muže, který už mladé dívce opravdu nemá co nabídnout. Právě o tom je celá písnička.

  Suzi také 48 Crash dodnes hraje na svých koncertech, jak pravděpodobně dokáže i letos v Brně.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...