Sutherland Brothers & Quiver – Arms Of Mary

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V hudebním průmyslu najdeme mnoho úspěšných sourozeneckých dvojic. Dnes nás bude zajímat ta, kterou tvořili Gavin a Iain Sutherlandovi, autoři (ale také trošku zapomenutí interpreti) slavného hitu Roda Stewarta Sailing. Jejich talent ale dosáhl rozhodně na více než jeden hit, důkazem je kupříkladu píseň Arms Of Mary.

  Dvojice se původně zaměřila hlavně na folkovou scénu, ale podobně jako jejich starší kolegové Bob Dylan či Donovan brzy cítili v akustickém folku jistá žánrová omezení. Proto v polovině 70. let spojili síly s rockovou skupinou Quiver a vystupovali i nahrávali společně (mezi členy skupiny nechyběli Tim Renwick nebo Peter Wood, jejichž jméno najdeme ve společnosti muzikantů jako Pink Floyd, Al Stewart, Elton John, David Bowie nebo Bob Dylan). Jedním z výsledků této spolupráce je pak nahrávka Arms Of Mary.

  Arms Of Mary (V náručí Mary) napsal Iain Sutherland jako vzpomínku na první intimní setkání s dívkou (zda skutečnou nebo vymyšlenou neprozradil). Natočili ji pro album Reach For The Sky, ale na singl původně nemysleli, hitem desky se měla stát jiná píseň – Ain’t Too Proud, jenomže na ni posluchači nereagovali. Druhým pokusem se proto stala Arms Of Mary, a to už byla trefa do černého. Kapela vystoupila v pořadu Top Of The Pops a poprvé ochutnala úspěch v podobě britské Top 10. Hitem se vzápětí stala i v Irsku, Nizozemí, Německu, Austrálii, Novém Zélandu, Jihoafrické republice i Spojených státech.

  Zejména úspěch v Americe skupinu pochopitelně popohnal nejvíce, ostatně právě v době, kdy Arms Of Mary stoupala v britském žebříčku, skupina byla v Americe na turné. Iain Sutherland později vyprávěl: „Odjeli jsme do Států asi měsíc po vydání singlu, když se propracoval na 50. místo. To bylo skvělý, mít hit. Najednou začaly zvonit telefony, vydavatel nám volal do L.A., že jsem na padesátce a my si řekli: ‚50. No to je teda úžasný…‘ (směje se) Jenomže další týden to bylo 37 a to už jsme si říkali, aha, tady se něco děje, to už pár lidí opravdu šlo a koupilo si tu desku. Potom 31 a první dvacítka a najednou chtěli, abychom vystoupili v Top Of The Pops…“ vyprávěl Sutherland a o slavné show poněkud skepticky dodal: „Najednou tam stojíte, před vámi Noel Edmonds a tucet malých holek. A víc nic, to je všechno. Říkal jsem si, no páni, jestli se stejně cítili Beatles a všichni moji hrdinové šedesátých let… Televize je podivná…“

  Skladba Arms Of Mary natolik učarovala kanadské skupině Chilliwack, že ji v roce 1978 natočila také (jako jedinou převzatou skladbu ve svém jinak zcela autorském repertoáru) a znovu ji poslala do žebříčků. Mezi mnoha dalšími, kteří ji převzali, najdeme i jména Everly Brothers, Smokie nebo Keith Urban.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...