Survivor – Eye Of The Tiger

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Filmové písně jsou specifickou součástí hudební scény, dostávají mnohdy zcela svůj rozměr spojením s daným filmem tak, jako jeden z nejslavnějších hitů kapely Survivor proslavený filmem Rocky III – Eye Of The Tiger.

  Písnička vznikla přímo na objednávku, Sylvester Stallone původně chtěl Another One Bites The Dust od Queen, ale měl s ní problémy kvůli autorským právům, a proto hledal dál, když ho producent upozornil na skupinu  Survivor a ta mu dodala právě Eye Of The Tiger

  Kytarista Jim Peterik vzpomínal, jak zakázku dostali: „Měl jsem zprávu na záznamníku, což tehdy bylo ještě něco  dost neobvyklého, záznamníky začínaly a blikající světýlko, že máte vzkaz, byl takový svátek. No a když jsem stiskl play, ozvalo se: ‚Ahoj Jime, máš tu nahranej pěknej pozdrav, tady je Sylvester Stallone.‘ Bylo to tak na hlavu, že by to byl on, ale znělo to jako on, říkal jsem si, tak on přeci mluví.. Pak nám pouštěl část filmu, kde byla Another One Bites The Dust, ptali jsme se, proč ji tam nenechá a on na to, že mají problém s právy. To nás dostalo, říkali jsme si, že tuhle věc překonat bude zatraceně těžký, ale chytili jsme se nálady filmu, začali na riffu a nakonec nám to zabralo tři dny.

  Stallone byl potom z písně nadšený už při poslechu demo snímku, prý kapela přesně vystihla, co do filmu chtěl. Jen je požádal, aby místo zopakovaní sloky na konci napsali raději ještě jednu a aby zdůraznili bicí, oboje kapela pro výslednou nahrávku splnila.

  Platinovou deskou oceněný  singl okamžitě prorazil, bodoval v čele mnoha světových žebříčků, prodalo se ho hned po vydání na pět miliónů kusů, byl nominovaný na Oscara, získal Grammy, patřil k často hraným klasikám na hudebních kanálech MTV i VH1. Přezpívalo ji pak spousta skupin i zpěváků a  to tak odlišných hudebních stylů jako představují např. autor Diany Paul Anka, punkoví Green Day, jazzová zpěvačka Judith Owen nebo death metaloví Withering.

  Interpret: Survivor
  Autoři: Frankie Sullivan, Jim Peterik
  Rok vydání: 1982

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...