Supremes – Baby Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Vůbec největší konkurencí, jakou měli Beatles v Americe poté, co ji takříkajíc „dobyli“, nebyl žádný z jejich rock and rollových vzorů. Ti byli – s výjimkou Elvise – naopak všichni spíše v útlumu slávy. Zato jisté dívčí trio v té době obsadilo první místo amerického Billboardu bezpečně s každým singlem, který vydalo, a nic na tom nemohla změnit ani slavná čtyřka z Liverpoolu.

  Rovný tucet singlů do roku 1970 Supremes usadily na vrchol amerického žebříčku, což se mimochodem nepovedlo žádné jiné americké skupině (sami Beatles takto skórovali 20x). Prvním byla píseň Where Did Our Love Go, ale nás dnes bude zajímat následující Baby Love. Stejně jako v případě prvního jedničkového hitu, i tento (a řadu dalších) pro Supremes napsalo hvězdné trio skladatelů Holland-Dozier-Holland. Neomylný hitový čich těchto pánů skladatelů proslavil celou řadu svěřenců hudební producentské „stáje“ Motown.

  Brian Holland ke složení v roce 1966 řekl: „Když píšeme písničku, snažíme se zachytit skutečné pocity nad skutečnou situací. Když píšeme pro Supremes, musíme se vcítit do role, že píšeme pro krásné mladé dívky, z nichž jedna je hlavní zpěvačkou. Proto jsme pro Baby Love vymysleli jednoduchý příběh o tom, jak dívka ztratí chlapce, kterého velmi miluje. Touží, aby se vrátil zpět. Hudba pak odpovídá tomuto prostému příběhu.“ Holland takto mluvil o písni před soudem, protože v roce 1966 skladatelský tým zažaloval jistý Lorenzo Pack, že autoři okopírovali jeho skladbu I’m Afraid. Soud ale jeho žalobu nepotvrdil a trojice skladatelů svůj hit obhájila.

  Baby Love Supremes nazpívaly 13. srpna 1964, v době, kdy Beatles poslali do čela amerického žebříčku A Hard Day’s Night a vyrazili na druhé americké turné. Když si Baby Love poslechl šéf Motownu Berry Gordy, usoudil, že „tomu ještě něco chybí“. Dívky se vrátily do studia a přizpívaly pro píseň nakonec charakteristický motiv úvodního protaženého vokálu „Oooooh“. Poté byl Gordy spokojen a nejen on. Supremes odsunuly z amerického prvního místa Manfred Mann (Do Wah Diddy Diddy) a z britského Roye Orbisona a jeho Oh! Pretty Woman.

  Baby Love byla nominována na cenu Grammy (za nejlepší nahrávky v oblasti rhythm and blues), i když tuto cena nakonec nezískala. Figuruje i mezi pětistovkou nejlepších písní podle časopisu Rolling Stone.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...