Supertramp – Give A Little Bit

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Většina hudebníků skládá písničky už od svých mladých let. A dost často se stane, že i raný „zelený“ nápad po letech hudební praxe znovu v šuplíku objeví a dotáhnou ho do konce. A najednou se zrodí skutečně nadčasový hit. Právě tak vznikl i dnešní příspěvek hudební knihovny.

  Roger Hodgson byl hlavním zpěvákem skupiny Supertramp a spolu s Rickem Daviesem taky hlavním tvůrčím motorem kapely. Give A Little Bit napsal ještě jako teenager, ale putovala tehdy do šuplíku, odkud ji vytáhl znovu až jako člen v té době už proslavených Supertramp. V roce 2012 k ní řekl: „Myslím, že je to skvělá písnička. Netušil jsem to, když jsem ji napsal, trvalo šest let, než jsem ji znovu vytáhl pro kapelu. Myslím, že jsem ji napsal někdy kolem roku 1970, tahle doba, přelom 60. a 70. let, byla pro mě doba hodně idealistická, spousta naděje, samý mír a spousta lásky, sen 60. let ještě pořád fungoval a zrál. Beatles vydali All You Need Is Love jen asi o rok dřív. Věřil jsem v lásku – vždycky to bylo o lásce – a věřil, že je to nejdůležitější věc v životě. Ta písnička začala žít vlastním životem a myslím, že je dneska ještě výstižnější než ve své době. Protože skutečně potřebujeme poznat hodnotu lásky v hlubší rovině, musíme si jí vážit. Vlastně říká: ‚Dokažte, že si jí vážíte.‘ Víte, co myslím, běžte a ukažte, co pro vás znamená. Je to ideální písnička na konec koncertů. Protože to, o co se za ty dvě hodiny snažím na svých koncertech, je, spojit lidi, spojit nás všechny. Takže úplně na konci, když všechny zvedne Give A Little Bit, jsou otevření a připravení rozdat své srdce, zpívají z plných plic a odcházejí s úsměvem na tváři. A ta písnička to dokáže, má takovou čistou energii. Jakmile začnu, lidé se usmívají, což je úžasné.“

  Singl vyšel v květnu 1977 jako sedmý v pořadí skupiny Supertramp a stal se jejich druhým britským hitem (větší úspěchy tehdy slavili v Americe). Hitem se ale stal také v Kanadě, Německu, Norsku či Holandsku. Give A Little Bit vyšla také na jejich celosvětově úspěšné LP desce Even In The Quietest Moments… (1977).

  Poněkud jiný význam písničce vtiskla firma Gap, která si ji koupila pro reklamní účely v roce 2001, přezpívala ji společně řada hvězd (např. Sheryl Crow, Alanis Morissette nebo Robbie Robertson) ale význam tehdy producenti ‚našroubovali‘ na nakupování. Krátce poté ji přezpívala skupina Goo Goo Dolls a znovu ji poslala do žebříčků. Zazněla i v prvním snímku série o hrdinovi Supermanovi v roce 1978. Roger Hodgson je prý také často oslovován, aby ji uvolnil pro charitativní účely, díky čemuž se např. stala znělkou pro získávání pomoc obětem hurikánu Katrina v roce 2005.

  Písničku Give A Little Bit měla velmi ráda také princezna Diana, proto ji Hodgson zahrál na koncertě na její počest ve Wembley (Concert for Diana, 2007).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...