Stevie Wonder – For Once in My Life

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Stevland Hardaway Judkins. Když byste na toto jméno někde narazili, předpokládám, že by mnohým vůbec nic neřeklo. Asi si to myslel i jeho nositel, protože když začal veřejně vystupovat, zkrátil je a upravil na Stevie Wonder. Dnes tu máme jeho hit For Once in My Life.

  Stevie Wonder se poprvé dostal do amerického Billboardu hned svým prvním singlem (I Call It Pretty Music, But the Old People Call It the Blues) v roce 1962. Nebyl to tehdy zrovna trhák z první desítky, ale podstatnější bylo, že Steviemu bylo teprve 12 let a rozhodně toho chystal nabídnout mnohem víc. For Once in My Life vydal o šest let později a to už bodoval v první padesátce tucet jeho singlů (z toho polovina hned v Top 10). Přesto si k němu For Once in My Life hledala cestu dlouho.

  Napsali ji Ron Miller a Orlando Murden, oba dvorní skladatelé pro firmu Motown. Nicméně tuto písničku nabídli jazzové zpěvačce Jean DuShon, která nahrávala pod křídly jiné firmy. To se nelíbilo šéfovi Motownu Berrymu Gordymu, a tak musel pro jistotu píseň nahrát i někdo v síti Motown, aby nedošlo na rozvazování smluv, Berry Gordy uměl být přísný šéf. Nejprve ji zazpívala Barbara McNair, která se ale spíše než jako zpěvačka uchytila ve filmovém světě. Poté to s ní zkusili slavní Temptations, ale na singl to nebylo a najdeme ji jen ukrytou na LP desce In a Mellow Mood. To se psal rok 1967 a právě ji natočil také mladý Stevie Wonder. Na rozdíl od všech předešlých ji ale neudělal jako baladu, ale jako rychlejší píseň. Gordy si ale jistý nebyl a skoro rok ležela „ladem“, než ji konečně na singl pustil. Důkaz toho, že i hudebník a obchodník s takovým čichem na hity se může mýlit, jinak by ji vydal mnohem dříve – hned po vydání deska totiž vyskočila na #2 amerického Billboardu.

  Autor Ron Miller napsal pro Stevieho i další hity jako Yester-Me, Yester-You, Yesterday nebo A Place in the Sun. Pro kolegyni Dianu Ross zase další hit Touch Me in the Morning.
  Mezi dalšími, kdo zpívali For Once in My Life, nechybějí ani jména jako Frank Sinatra nebo Tony Bennett. Druhý jmenovaný si ji dokonce nedávno znovu zazpíval jako duet se Steviem na albu Duets: An American Classic (2006) a byla z toho nakonec Grammy za nejlepší duet v oblasti popu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...