Steve Miller Band – The Joker

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Steve Miller Band se od konce šedesátých let protloukala hudebními žebříčky s občasnými vlažnými zásahy, až přišel konečně průlom a celosvětový hit v podobě singlu The Joker. A tehdy pro kapelu začaly příslovečné zlaté časy.

  Od poloviny 60. let kapela působila zprvu po chicagské scéně, vzápětí se usadili v San Francisku. Vystupovali ve slavné TV show Hullaballoo, doprovázeli Chucka Berryho, dostali se na slavný festival v Monterey, ale onen pravý hit jim stále unikal. Sestava se začínala proměňovat, v roce 1971 Miller málem zemřel při autonehodě a teprve potom konečně nadešel jejich den D.

  Písničku napsal leader kapely Steve Miller se skladatelem Eddiem Curtisem, a podepsaný je pod ní dokonce i zakladatel Atlantic Records Ahmet Ertegün, velmi respektovaná osobnost hudebního světa. Ten byl ovšem přidán až po soudním sporu. V textu hned v první sloce najdeme řadu autobiografických odkazů na starší Millerovy písně (Space Cowboy, Gangster Of Love nebo Enter Maurice). Dal sem také zjevnou narážku na marihuanu, díky čemuž časopis Spin později skladbu označil za vůbec komerčně nejúspěšnější propagátorskou píseň o marihuaně.

  Nicméně Steve Miller do konce Jokera přidal citaci skladby Clovers (Lovey Dovey) a její spoluautor Ertegün se ozval. „Pro mě to byla prostě podobnost starých bluesových melodií. Ale nakonec jsem ho musel připsat jako spoluautora,“ postěžoval si Miller, ovšem s úsměvem dodal: „Nicméně… mít jeho jméno vedle svého, to mě zrovna neuráží.“ Satisfakcí Millerovi navíc bylo, že naopak on vyhrál soud, když si skladbu The Joker vypůjčila kapela Geto Boys. Další rapper Shaggy se už raději Millera dopředu zeptal a s jeho svolením použil basovou linku do písně Angel.

  Přes všemožné spory kolem autorství zde máme slavnou písničku, která zkrátka funguje. Na první místo žebříčku se v Americe dostala už v roce 1974. Znovu v Británii zopakovala tento úspěch v roce 1990 poté, co ji do reklamy na džíny zakoupila firma Levi’s. Na #1 zabodovala také v Nizozemí, Irsku nebo na Novém Zélandu. A narážky na ni zazněly i v seriálech jako Přátelé nebo Simpsonovi.

  A jak vlastně skladba vznikala? Vypravuje Steve Miller: „Měl jsem tuhle legrační, línou, lehce sexuální melodii v hlavě, ale neklapalo to až do jedné párty u San Franciska. Seděl jsem s kytarou na kapotě auta, nade mnou jen hvězdná obloha a najednou šla všechna ta slova sama od sebe… Nahrávku jsem si produkoval sám, nikdo na nás netlačil, já hrál na dvanáctistrunného Epiphona, kterého vyrobil poslední skutečný mistr té firmy.“

  Steve Miller má na obale desky masku připomínající pozdější image skupiny Kiss. A právě Ace Frehley z Kiss udělal předělávku The Joker na svém nedávném albu Space Invader (2014).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...