Steve Miller Band – Abracadabra

  • Kategorie: Hudební knihovna

    V šedesátých letech se Steve Miller se svou skupinou pohyboval spíš v oblasti blues, později přešel více k rocku i popu. Třikrát se mu povedlo dobýt americký Billboard, potřetí to bylo v roce 1982 s písní, jejíž název je univerzálně srozumitelný: Abracadabra.

    Miller se vlastně potýkal se stejnými problémy jako řada dalších bývalých rockerů a bluesmanů typu ZZ Top či Fleetwood Mac. Jeho popové hity mu sice odváděly část původních fanoušků, zato mu přiváděly tisíce nových. Abracadabra s milionovým prodejem na svém kontě je toho jasným příkladem.

    Inspirace k písni přišla k Millerovi na lyžích a měla podobu Diany Ross. „Abracadabra začala jako skvělý hudební nápad a otřesný text,“ vysvětloval Steve. „Jednoho dne jsem lyžoval v Sun Valley a ejhle, koho tam na horách nevidím? Dianu Ross! Sjel jsem potom dolů, abych si dal oběd. Tam jsem přemýšlel, s Dianou Ross a Supremes jsme hráli v Hullabaloo (TV show, pozn.) v šedesátých letech a já začal na tohle všechno vzpomínat. Slova k Abracadabra pak vznikla asi za patnáct minut.“

    Z písně se stal obrovský hit po celém světě. Steve Miller Band k ní natočili svůj první videoklip, který je představil fanouškům nového televizního kanálu MTV (psal se rok 1982 a tento kanál byl ještě v plenkách). O nové verze písně se později postarali např. Sugar Ray, John Parr & Rick Wakeman či Mike Chapman Band. Zazněla také v reklamě na nápoj Robinson nebo ve filmu Kouzelníci (2013).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...