Steve Harley And Cockney Rebel – Make Me Smile (Come Up And See Me)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  „Rozhodl jsem se, že budu vítěz. Nechci být ten poražený. Strávil jsem v nemocnici čtyři roky a nikdy jsem od nikoho nic neočekával. Nerozdávám úsměvy, protože neočekávám, že je dostanu. Hodní hoši se nikam nedostanou.“ To jsou slova hudebníka Steva Harleyho, který je dnes hostem naší hudební knihovny.

  Stephen Nice, kterého svět zná jako Stevea Harleyho, skutečně neměl lehké dětství. Dostal obrnu a díky ní strávil ony čtyři roky v nemocnici. Pozitivní věcí bylo, že když se v nemocnici nudil, poslouchal rádio a díky tomu si zamiloval Boba Dylana. A rozhodl se, že bude stejně slavný muzikant. Uměl hrát na housle, učil se na kytaru, a když přemohl nemoc, pustil se do hudby naplno (nějako dobu se ještě živil jako reportér Daily Expressu). V roce 1972 založil s houslistou Johnem Crockerem kapelu Cockney Rebel. Její členové se rychle protočili, ale začátkem roku 1975 poprvé zazářili s hitem Make Me Smile (Come Up And See Me).

  Právě změny v sestavě Cockney Rebel Harleyho k písni motivovaly: „Kapela se rozpadla, protože ostatní neuznávali, že chci být leader. Snažili se to oslabit. Make Me Smile říkala – jednou se budete chtít vrátit, ale já se budu jen smát. Jasně, že to bylo arogantní, ale já si věřil, chtěl jsem dělat věci po svém, čemuž oni nerozuměli.“ Přes vysoké sebevědomí nezbývá, než dát Steveovi za pravdu. S novými hudebníky, kteří na jeho vedení přistoupili, prodal singlu víc než milion kusů. A veleúspěšné bylo i celé album The Best Years Of Our Lives, na kterém píseň také vyšla. Na druhé straně je toto jeho jediný #1 hit a žádná další jeho vlastní píseň se do Top 10 nedostala.

  Steve Harley zároveň prozradil, že většina slov přišla na svět po láhvi brandy v brzkých ranních hodinách. Původně byla skladba znatelně pomalejší, zrychlit ji byl nápad producenta Alana Parsonse. Steve Make Me Smile zahrál i v televizní show Top Of The Pops. Ačkoliv kapela hrála na playback, vokál zpíval Steve živě – a měl zřejmý problém si vzpomenout na ta pravá slova.

  Hudebníci, kteří s Harleym nahrávali, byli profesionálové, Jim Creagn pracoval i s Rodem Stewartem, Julií Driscoll, Joem Cockerem a v nedávných letech např. s Katie Melua. Bubeník Stuart Elliott je zase podepsaný i pod nahrávkami hudebníků jako Paul McCartney,  Roger Daltrey, Al Stewart, Alan Parsons Project nebo Kate Bush.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...