Steppenwolf – Magic Carpet Ride

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Americká kapela Steppenwolf se pojmenovala podle slavného románu Hermana Hesseho Stepní vlk a v šedesátých letech byla nepřehlédnutelnou součástí americké rockové scény, díky čemuž se dostali i do slavného filmu Easy Rider. Dnes si přiblížíme jejich Magic Carpet Ride.

  S písní přišel baskytarista skupiny Rushton Moreve, který vymyslel dominantní riff písně a k němu slova „I like my job, I like my baby“. Více jich ale vymyslet nedokázal, takže polotovar převzal hlavní zpěvák skupiny John Kay a text dotáhl do podoby, jak ji známe dnes. Kay jej napsal při poslechu svého nového domácího sterea (odtud první verše písně: Rád sním s hlavou mezi repráky, na oblaku zvuku odletím do noci) a v textu svou milou přenese do fantazie orientální pohádky Aladinovy lampy (odtud také název písně ‚Jízda na kouzelném koberci‘).

  Na Magic Carpet Ride se čekalo s napětím, byl to druhý singl skupiny Steppenwolf od vydání jejich celosvětového hitu Born To Be Wild a znovu vrátil kapelu do žebříčku všude po světě. Brzy z toho pro kapelu byla druhá zlatá deska. Vyšla v téměř jednou tak dlouhé verzi také na jejich druhé LP desce The Second a v koncertní podání nemůže chybět na žádném z „live“ alb kapely (Steppenwolf Live, 1970, Live in London, 1981, Live at 25, 1995 nebo Live in Louisville, 2004).

  Písnička zazněla krátce po vydání také v koprodukčním uměleckém filmu Candy, ve kterém hráli mimo jiné Ringo Starr, Marlon Brando, Richard Burton, Charles Aznavour nebo James Coburn. Byla použita ale i ve filmech jako Start Trek 8 – První kontakt, Apollo 13, Austin Powers: Špion, který mě vojel, Sahara, Strach a hnus v Las Vegas nebo Jay a mlčenlivý Bob vrací úder.

  John Kay na konci 80. let nazpíval Magic Carpet Ride znovu ve spolupráci s hip hopery Grandmaster Flash and The Furious Five. A dokonce podle písně pojmenoval svou autobiografii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...