Steam – Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skandování fanoušků na všemožných sportovních zápasech se často nese v rytmu slavné melodie Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye. Ta vznikla na konci 60. let, ačkoliv kapela pod ní podepsaná – Steam – tehdy vůbec neexistovala.

  Hitovou písničku napsali tři hudebníci, kteří spolu původně hráli v zapomenuté kapele Chateuas. Konkrétně Paul Leka, Gary DeCarlo a Dale Frashuer. Poté, co zjistili, jak jsou fanouškovské sympatie přelétavé, kapelu rozpustili. Ovšem vzhledem k tomu, že také byli všichni dobří hudebníci, rozhodli se zároveň profesionalizovat. V praxi tedy pracovali jako studioví hudebníci (stejně se živili např. Jimmy Page, John Paul Jones nebo Joe South). Kupříkladu Leka tak stál za hitem Green Tambourine od Lemon Pipers, s DeCarlem spolupracovali také se skupinou 5th Dimensions.

  Dvojice Leka – DeCarlo tehdy pracovala na singlu pro Garretta Scotta, což bylo jen další ze jmen, pod kterými na deskách vystupoval právě DeCarlo. Už měli hotovou nahrávku písně Sweet Laura Lee, která byla zamýšlená jako potencionální hit, ale potřebovali k ní druhou stranu singlu. Byl to prý kamarád Frashuer, který dvojici navrhl, ať udělají jejich starou písničku, kterou hrávali s Chateuas – Kiss Him Goodbye. Dvojice souhlasila, nahrávka vznikla během chvíle, základ bicích dokonce použili z jiné nahrané písničky pro Garretta Scotta (Sugar složená Neilem Sedakou). Výsledek dokonce poměrně netradičně nahráli bez baskytary i bez kytary samotné.

  Textově šlo o jednoduchý zamilovaný love song, jak řekl DeCarlo: „Bylo a stále je to čistě o lásce. Každý, kdo se kdy dostal do milostného trojúhelníku, se s tím dokáže identifikovat. Prostě on se snaží přesvědčit jí, že ten její není pro ni dost dobrý.“

  Jenomže producentům se nahrávka zdála mnohem silnější, než autorům. Snad i proto nakonec nevyšla pod jménem Garretta Scotta, ale pod smyšleným názvem neexistující kapely Steam (Pára). Údajně je k názvu inspiroval nedaleko projíždějící vlak. Co následovalo, překvapilo všechny kromě producentů – rádia si píseň okamžitě zamilovala a singl rychle dobyl žebříček Billboard. O značku Steam byl rázem zájem a vzniklo celé album, opět natočené studiovými hudebníky, byť tentokrát se na obal desky už vyfotili – a to dokonce v sauně. Ovšem paradoxem celé věci byl fakt, že ve skupině nebyli ani Leka, ani DeCarlo. A navíc ne tak zcela ze své vůle. „Čekal jsem, že budu hlavním zpěvákem kapely pro turné, vždyť Na Na byla béčkem mého singlu,“ vzpomínal DeCarlo alias Scott. „Jenže když se firma sešla s Paulem, dohodli se, že bude singl prezentovaný na dvě části. Paul prosazoval, že bych měl oboje dělat já a chtěl pro mě postavit kapelu, ale nikdy k tomu nedošlo. Ani s tím názvem Steam se vůbec nepracovalo, dokud nezačalo vznikat album.

  Nakonec tedy kapela Steam jela do světa s hitem, na kterém nikdo z ní nehrál. K zadostiučinění DeCarla patří fakt, že žádného dalšího úspěchu tito hudebníci pod názvem Steam už nedosáhli. „Dodnes je to pro mě dvousečná věc,“ vzpomínal po letech. „Na jednu stranu jsem hrdý, je skvělý pocit vědět, že se tolika lidem líbí. Ale občas mám chuť stáhnout okénko a začít křičet, že to jsem já, koho slyší. Celá věc kolem toho hudebního businessu mě znechutila.“

  Písničku Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye i v dalších letech přezpívala spousta kapel, velmi úspěšná byla zejména verze od dívčí skupiny Bananarama. Diskotékový remake v 70. letech udělal i Gary DeCarlo (opět pod pseudonymem Garrett Scott). Odhaduje se, že se originálního singlu celkově prodalo asi 6,5 miliónů kusů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...